Haber Detayı
03 Ağustos 2017 - Perşembe 11:43 Bu haber 3547 kez okundu
 
MAÜ'den Afrika'ya akademik açılım
Mardin Artuklu Üniversitesi ile Somali National Üniversitesi arasında kültürel ve bilimsel ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen iş birliği protokolü imzalandı.
Mardin Haberi


İş birliği protokolü kapsamında iki üniversite arasında bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, öğretim elemanları, öğrenci ve idari kadroların eğitsel ve yönetsel konularda bilgilendirilmesi, araştırmacı değişimi ve bilimsel çalışmaların yapılması gibi konularda mutabakata varıldığı belirtildi.

Türkiye ve Somali'nin derin tarihi, dini ve kültürel ilişkilerle bağlı olduğuna değinen Rektör Ağırakça, protokolle Mardin Artuklu Üniversitesi ile Somali Üniversitesi arasında bilimsel alanlarda iş birliği ve kapsamlı danışmaları geliştirmek üzere kurumsal bir çerçevenin sağlandığını ve önlerindeki dönemlerde akademik anlamda ilişkilerin daha da genişleyip derinleşeceğine inandığını belirtti.

Ağırakça, Ankara'da, İslam dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki iş birliklerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen "İslam Dünyasının Yükseköğretim Alanını Oluşturmak" temalı İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu'nda alınan karar doğrultusunda Somali Cumhuriyeti'nin tek devlet üniversitesi olan Somali National Üniversitesi ile yapılan protokolü, iki üniversite arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir kilometre taşı olarak gördüğünü söyledi.

Mardin Artuklu Üniversitesinden tarla bitkileri, makine, ziraat ve telkâri alanlarında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla uzman ve öğretim üyesi gönderileceği bilgisini veren Somali Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Jimale ise bu iş birliğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Jimale, Mardin Artuklu Üniversitesinin eğitim birikiminin Somali Devlet Üniversitesi için bir örnek teşkil edeceğini belirterek, "Mardin Artuklu Üniversitesinin üniversitemizin yapılanmasında ve farklı bölümlerin açılmasında yol gösterici olacağına inanıyorum." dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü ile Somali National Üniversitesi Rektörü tarafından yürütülecek iş birliği protokolünün 5 yıllık bir süre için geçerli olacağı bildirildi. 

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajans Editör: Abdullah Uzuner
 
Etiketler: MAÜ'den, Afrika'ya, akademik, açılım,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Diğer Sitelerimiz