Yazı Detayı
18 Ocak 2016 - Pazartesi 20:52 Bu yazı 6474 kez okundu
 
Midyat İl Olmayı Bekliyor
Servet Yücel Oğuz
 
 

   Midyat’ın coğrafi olarak ;doğusunda Dargeçit İlçesi,batısında Ömerli İlçesi,Kuzey batısında Savur İlçesi,kuzeyinde Batman İline bağlı Gercüş İlçesi,güneyinde Nusaybin İlçesi,güney doğusunda ise Şırnak İline bağlı İdil içesi yer almaktadır.Midyat ,konumu itibariyle, merkezi durumunda bulunmaktadır.

 

      Midyat  İlçemizin ismi ve ilk kuruluşu konusunda değişik görüşler bulunmaktadır.Bazı kaynaklara göre,ilçenin adı bir çok değişimlerden sonra Farsça,Arapça,ve Süryanice karışımından meydana gelmiş’’ayna’’anlamına gelmektedir.

 

       Midyat tarihi bir ilçedir.m.ö.500-100 yılları arasında ,Mekodonyalılar,Sümerler,Asurlular,Persler ve Romalılar bu bölgede hüküm sürmüşlerdir.Midyat’ın asıl meskun hale gelişi veya bölge olarak kuruluşu Selefkuslar devrine rastlamaktadır.(m.ö.180 yılları)m.s.v.yüzyıla kadar Hiristiyanlık bölgeye hakim olmuştur.V1.asırdan sonra, İslamiyet’in yayılışı ile birlikte Arap akınları başlamış ve V11.yüzyılda Halit Bin Velid orduları bölgeyi feth  etmiştir. Midyat’ın İslam egemenliği altına girmesi, Hz. Ömer dönemine rastlar.Midyat köylerinin ekserisi,Harun El Reşit döneminde kurulmuştur.

 

             1810 yılında İlçe olan Midyat,1890 yılında belediye teşkilatına kavuşmuştur.105 bin olan  nüfusu ile ilçemiz, Estel ve Midyat olarak bilinen ve birbirlerine 3km.uzaklıktaki iki ayrı yerleşim yeri , 72 mahalleden,  oluşan şirin bir ilçedir.Her iki semt arası gidiş, gelişli olan yol asfaltlanmıştır.  

 

            Sayın Cumhurbaşkanımız ,Başbakan olarak Midyat’a geldiklerinde coşkuyla karşılanmış ve bu yolun yeniden ıslahı için kesin talimat vermiştir. Bu talimat üzerine Estel-Midyat arasındaki yolun yeniden ıslahı beklenmektedir. Ancak; Şu ana kadar bu konuda her hangi bir çalışma yapılmamıştır. Söz konusu yol, Midyat Belediyesi tarafından ağaçlandırılmış olup , İlçenin bazı cadde ve sokakları parke taşı ile döşenmiş,camiler  restore edilmiş, mezarlıkların çevresine duvar çekilmiştir.Son yıllarda Midyat büyük bir gelişme kaydetmiştir.İlçede 5 yıldızlı lüks oteller,restoranlar ,lüks lokantalar,süper marketler açılmıştır.Büyük şehirlerde bulunan her şeyi ilçede bulmak mümkün olmaktadır.

 

               Midyat,1915 yılında Cevat Paşa tarafından imar görmüş,askeri kışla,Cevat Paşa camii ve Ulu camii bu dönemde inşa edilmiştir. Geçmişten günümüze Midyat insanı, geçim kaynağını çiftçilik, hayvan yetiştiriciliği ve el sanatları oluşturmuştur.

 

              Son yıllarda Avrupa’ya yönelik tekstil ihracatı başlamıştır.Ancak; bazı tekstil atölyelerinin müstakil binalarda hizmet vermeleri gerekirken,apartmanların zemin katlarında faaliyet göstermeleri,apartman sakinleri için büyük sorun yaratmaktadır. Apartman sakinleri, her an bir yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalmalarından endişe edilmektedir.

 

              Midyat’ın geleneksel el sanatları, taş işletmeciliği, gümüş işletmeciliği, (telkari), kuyumculuk, bakırcılık, kilim, halı dokuma ,kumaş boyama, çömlekçilik, biçki dikiş günümüzde önemini korumaktadır.

 

            Son yıllarda talebinde büyük artış gözlenen gümüş işletmeciliği yurt dışında da kendine Pazar bulabiliyor. Midyat ve Estel’de yan yana dizilmiş, çok sayıda kuyumcu dükkanı, küçük atölyeler de,  tamamiyle  el emeği ile işlenerek,yüzük,gerdanlık,vazo,kemer,anahtarlık,çay kaşığı ve bardak altı gibi aksesuarlara dönüştürülerek,ülkemizde ve yurt dışına satışa sunulmaktadır.Ayrıca;çok eski geçmişe sahip olup,günümüzde tekrar rağbet gören diğer bir sanatı olan taş işletmeciliği, Kaymakamlığın desteği ile açılan atölyeler de hizmet vermektedir.

 

                  Midyat’ın özel taşlarından inşa edilen ve restore edilen görülmeye değer  9 odalı ASUR KONAĞI, tarihi ,turistik yerleri , DEVLET KONUK EVİ, kiliseler, hanlar, tarihi camiler, kültür evleri, görülmeğe değer beyaz suyu bulunmaktadır. Camilerin ,minarelerin, kilise ve kilise çanlarının yan yana dizildiği binaları görmek, dinler, diller diyarı , hoş görünün merkezinin Midyat olduğunu bütün dünyaya göstermek durumundayız.

 

        Midyat’ın başta gelen tarımsal ürünler, buğday, arpa, mercimek, acur(Midyat’a has bir salatalık çeşidi olan acur,tamamen susuz arazide yetişmekte olup,özellikle turşusu meşhurdur.)Ayrıca kavun,karpuz ,üzüm ve üzüm suyundan şıradan yapılan pekmez ,pestil ve cevizli sucuk da önemli bir yer tutmaktadır.Ayrıca, mevsimlik tarım ürünlerinin yanında bağcılık ve Antep fıstığı yetiştiriciliği önemli tarımsal faaliyetlerdir.Özellikle son yıllarda İlçe Tarım Müdürlüğünün yaptığı çalışmalarla kiraz nar,fıstık yetiştiriciliği teşvik edilmekte ,Kaymakamlığın da desteği ile örnek bağcılık, kiraz bahçeleri kurulmuştur.

 

                      Görülüyor ki İlçemiz Midyat ,Turizmiyle, bulunduğu konumu itibariyle her bakımdan İL olmayı hak etmiş  ve ilgili makamlar tarafından TAKDİR edilmesi gereken  bir ilçedir.1960 yılında, bundan 55 yıl önce, rahmetli Seyfi  Güneştan ve rahmetli Seyfi Oğuz’un da içinde bulunduğu Midyat heyeti rahmetli Başbakan Adnan Menderesi ziyaret ederler.Menderesten Midyat’ı en kısa zamanda İL olacağı sözünü alırlar ve makamında birlikte hatıra resmi çektirerek sevinçle Ankara’ dan ayrılırlar.Hatta o sıralarda,  İlçemize Başbakan Adnan Menderes gelecek diye hazırlıklara başlandığını çok iyi hatırlıyorum.Ancak;1960  inkılabı  olunca, Midyat’ın il olması sözü de suya düşer.

 

                            MİDYAT, ekonomisiyle, turizmiyle, tarihi yapısıyla, hoş görüsü ile örnek olacak  büyük bir ilçedir.

 

                   Midyat, 2011 seçimleri hariç, hemen hemen her seçim döneminde TBMM’ne bir veya iki parlamenter göndermiş bir ilçedir. Hatta 1961 seçimlerinde  Midyat parlamentoya,1senatör ve 3 milletvekili göndermiş oy potansiyeli yüksek  ,ancak şansız olan bir ilçedir.

 

                 1 Kasım Milletvekili genel seçimlerinde,  İlçemizde AK PARTİ  %54.95 oy oranı  24.245 oy ,HDP %40.13 oy oranı ile 17.706 oy almışlardır.7 Haziran seçimlerinde AKPARTİ %40.66,HDP ise %48.12 oy almışlardır.7 Haziran seçimlerine göre AKPARTİ oyunu artırmış bulunmaktadır.

 

                 1 Kasımda Mardin de yapılan Milletvekili genel seçim sonucuna göre, AKPARTİ DEN, Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı, HDP den Mithat Sancar, Gürsel Yıldırım, Erol Dora ve Ali Atalan   Millet vekili seçilmişlerdir.                

 

                    BİZ MİDTYAT HALKI OLARAK İL OLMAYI HAK ETTİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYOR VE DİYORUZKİ; 

 

                    Halkımızın daha fazla mağdur edilmemesi için, rahmetli Başbakan Menderesin 55 yıl önce ,Midyat halkına vermiş olduğu il olma sözünü, Sayın CUMHURBAŞKANIMIZIN ve Sayın BAŞBAKANIMIZIN yerine getirmesini ,7’den 70’e 105 bin nüfuslu Midyat halkı olarak beklemekteyiz. Bu dileğimiz gerçekleştiği takdirde , vefalı olan Midyat halkı ömürleri boyunca ,Sayın CUMHURBAŞKANIMIZI ve Sayın BAŞBAKANIMIZI minnetle ve şükranla yad edecektir.

 

                      Deniliyor ki; Mardin Büyük Şehir olması nedeniyle Midyat’ın İl olması çok zor görülmektedir. Ben bu görüşe katılmıyorum. Hükümet istediği  takdirde , Midyat’ın İl olmaması için hiçbir neden bulunmamaktadır. Yeter ki  siyasiler de ciddi şekilde ağırlıklarını koyabilsin. Memleketimize siyasilerin yapacağı en büyük hizmet bu hizmet olacaktır.

 

                                       Bunun için, partili, partisiz tüm  Midyat halkını,  yeni ve eski parlamenterlerini, sivil toplum kuruluşlarını, Belediye Başkanını, Genç ve Dinamik Ak Parti Başkanını, Siyasi parti temsilcilerini, İş adamlarını, Mahalli basın temsilcilerini, Mahalle  muhtarlarını, Kamu Kurum ve Kuruluşlarını, Sendika başkanlarını, Dernek başkanlarını, tüm halkımızı ciddi bir şekilde bu konuya eğilmeleri için  göreve çağırıyorum. Bunun öncülüğünü de Midyat Belediye Başkanımızdan  ve Ak parti İlçe başkanımızdan beklemekteyiz.

 

                Midyat’ın genel durumunu içeren bir dosyanın en kısa sürede hazırlanarak, Sayın Başbakanımıza sunulmasını ve bunun için de bir heyet oluşturulmasının yerinde, isabetli ve uygun bir karar olacağını düşünmekteyim.

 

                  Midyat’ın İl olması dileği ile herkes üzerine düşeni yapsın.   Saygılarımla,

 
Etiketler: Midyat, İl, Olmayı, Bekliyor,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
35
0
2
5
10
17
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Trabzonspor
29
0
4
5
8
17
5
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
13
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
14
Alanyaspor
18
0
9
3
5
17
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Diğer Sitelerimiz