“3 Ocak Eğitim Şehitleri” Anıldı

“3 Ocak Eğitim Şehitleri” Anıldı
Yayınlama: 03.01.2023
16
A+
A-

Vali Ali İhsan Su, Diyarbakır’da 15 yıl önce Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensuplarınca bomba yüklü araçla dershane önünde gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden 6’sı öğrenci 7 kişinin anıldığı törene katıldı.

Anma töreni, Merkez Yenişehir ilçesi Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi’nde, 3 Ocak 2008’de BTÖ mensubu teröristlerce gerçekleştirilen bombalı saldırıda dershaneye giden Eren Şahin Eronat, Salih Ekinci, Melek İpek, Rıdvan Süer, Ferhat Mutlu ve Engin Taşkaya ile veli Cengiz Kaya’nın yaşamını yitirdiği, 73 kişinin yaralandığı yerde yapıldı.

Türk bayrağıyla süslenen ve şehitlerin fotoğraflarının bulunduğu masaya karanfil bırakıldı, duygulu anlar yaşandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için okunan dualarla devam etti.

Vali Ali İhsan Su törende yaptığı konuşmasında tüm şehitlere rahmet dileyerek, şehit ile gazileri unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Terör örgütünün geçmişten bugüne öğrenci, öğretmen, asker, polis, sivil vatandaşları, çocukları, bebekleri katlettiğini aktaran Vali Su, terör örgütünün vicdanı, dini, imanının olmadığını ve kalleşçe hareket ettiğini belirtti.

Terörle mücadelede elde edilen başarıya değinen Vali Ali İhsan Su, şöyle konuştu; “Şu anda bütün milletimizin desteğiyle, güvenlik kuvvetlerimizin cansiperane gayretleriyle Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade buyurduğu gibi inlerine girdik. Allah’ın izni ve inayetiyle terör örgütünün belini kırdık, inşallah hepsini yok edip bitireceğiz. Allah’ın izni, devletimizin gücü ve milletimizin desteğiyle bunu hep birlikte başaracağız. Milletimizin desteği ve güvenlik kuvvetlerimizin gayretleriyle bugün geldiğimiz noktada ilimizin, ülkemizin her karışında huzur, güven ve rahatlık var.”

Törene, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal ile AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, merkez ilçe kaymakamları, kamu kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.