43 Yıllık Cezaevi Sağlam, 20 Yıllık Cezaevi Hasarlı Çıktı!

43 Yıllık Cezaevi Sağlam, 20 Yıllık Cezaevi Hasarlı Çıktı!
Yayınlama: 19.03.2023
16
A+
A-

Kahraman Maraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da, yapılan hasar tespit çalışmaları sonucu 43 yıllık cezaevi sağlam çıkarken, 20 yıllık cezaevinin hasarlı olduğu ortaya çıktı.

Daha önce mahkumların boşalttığı ve deprem nedeniyle çalışmaların durduğu E Tipi Cezaevi’nde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan incelemelerde yapıların hasar görmediği tespit edildi.

1978’de yapımına başlanan, 1980’de hizmete giren, 2 Şubat’ta da ‘Anı ve Etnografya Müzesi’ olarak hizmet vermesi için Müze Müdürlüğü’ne devredilen E Tipi Cezaevi, hasar görmedi. Kentte 2003 yılında hizmete alınan D Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu ise depremde hasar görmesi ve temelindeki su nedeniyle zeminde sıvılaşma olduğu gerekçesiyle 6 Mart’ta boşaltıldı. Burada bulunan yaklaşık 300 tutuklu ve hükümlü başka illere gönderildi.

5 bloktan oluşan, toplam parsel alanı 49 bin 204 metrekare, kapalı alanı da 16 bin 462 metrekareden oluşan E Tipi Cezaevinin yapılacak çalışmaların ardından iki giriş kapısı olacak.

ZEMİNDE SIVILAŞMA NEDENİYLE 20 YILLIK CEZAEVİ BOŞALTILDI

Kayapınar ilçesinde yapımına 1995 yılında başlanan ve 2003 yılında açılan D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde de ekipler inceleme yaptı. Yapılan incelemeler sonucu hasar tespit eden ekipler, temelindeki su nedeniyle zeminde sıvılaşma olduğu gerekçesiyle cezaevinin boşaltılmasının ardından burada bulunan 300 tutuklu ve hükümlü 6 Mart’ta başka illere gönderildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.