70 Gündür Kapalı Olan Diyarbakır Müzesi Hizmete Açılıyor!

70 Gündür Kapalı Olan Diyarbakır Müzesi Hizmete Açılıyor!
Yayınlama: 17.04.2023
150
A+
A-

06.02.2023 tarihinde ülkemizde yaşanan, ilimizi de oldukça fazla etkileyen, Kahraman Maraş merkezli depremler sonucunda Kültür Turizm Bakanlığı’nın emirleri doğrultusunda güvenlik amacıyla kapatılan Diyarbakır Arkeoloji Müzesi (İçkale Müze Alanı) 70 gün sonra kapılarını ziyaretçilere açıyor.

(HABER: SEYFETTİN EKEN)

Depremden hemen sonra müze yetkililerinin müze teşhir ve depo binalarında yaptıkları kontrollerde hiç bir tarihi eserin zarar görmediği Müze 18.04.2023 tarihinde açılacak.

14 adet tescilli binaları, 35 bini aşkın tarihi eseri ile bölgenin en çok turist çeken bölgesi konumunda ki İçkale’deki açılış öncesi tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda.

Depremin yaralarını sarmak ve kötü günleri unutmak adına birçok yerli yabancı ve Diyarbakırlı vatandaşların ziyaret ettiği Müze alanı, Hz. Süleyman Camii ile birlikte tam anlamıyla bir rehabilitasyon merkezi durumunda.

Türkiye’nin en önemli müzeleri arasında bulunan Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, açık ve kapalı mekanları ile birlikte tam bir açık hava müzesi konumunda.

Dünya Arkeolojisi açısından çok önemli bir yere sahip Körtiktepe Kazısı ve Çayönü Tepesi Kazısı eserlerinin sergilendiği Müzede ayrıca son yıllarda Popüler hale gelen Zerzevan Kalesi kazısının da çok önemli eserleri müzede sergilenmektedir.

Deprem ile birlikte bölgede ve Diyarbakır’da turizm de yaşanan duraklamayı tekrardan canlandırmak, ve hızlı bir şekilde normalleşme adına Diyarbakır Arkeoloji Müzesi büyük bir şans olarak ön plana çıkmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.