Bağıvar Mahallesi 28 Yıl Sonra Sıcak Asfalta Kavuştu

Bağıvar Mahallesi 28 Yıl Sonra Sıcak Asfalta Kavuştu
Yayınlama: 27.12.2022
166
A+
A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 28 yıldır yol ve kaldırım hizmeti yapılmayan Sur ilçesine bağlı Bağıvar mahallesinde sıcak asfalt ve kaldırım çalışması başlattı.

Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinin yanı sıra kırsal mahallelerde de vatandaşların güvenli ve konforlu bir ulaşım ağından yararlanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, kırsaldaki mahallelerde ulaşımın daha güvenli ve konforlu hale gelmesi için başlattığı çalışmalarda, Sur ilçesinin en büyük mahallesi olan Bağıvar’da sıcak asfalt çalışmalarına başladı. Alt temel çalışmasını tamamlayan ekipler, 3 bin 600 metre yola sıcak asfalt döktü.

“BU YIL İLK DEFA SICAK ASFALTTA KAVUŞTUK”

Bağıvar mahalle muhtarı Mehmet İhsan Turan 1994 yılında belde belediyesi tarafından yol ve kaldırım çalışması yapıldığını ve o günden bu güne bozulan yollarda sadece lokal düzeltmeler yapıldığını söyledi.

Yolun medeniyet ve hizmet demek olduğunu belirten Turan, kentteki yol yapım çalışmaları kapsamında Bağıvar’ın da çok güzel bir hizmete kavuştuğunu ifade etti.

Turan, şöyle konuştu; “1994 yılında bir sathi kaplama çalışması yürütülmüş ve ondan sonraki bütün çalışmalar yamalarla geçiştirilmiş. İşte bu yıl Allah razı olsun ilk defa sıcak asfaltta kavuştuk diyebiliriz. Yani düşünün 28 yıl dile kolay küçük bir zaman dilimi değil. Bu süre zarfında Bağıvar hep geride bırakılmaya çalışılmış ama birkaç yıldır Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesi’nin hizmetlerine baktığımız zaman Bağıvar’ın çehresi de değişmiş.”

Bağıvar’da 30 yıldır özlem duyulan bütün çalışmaların son iki yılda başladığı, bittiği ya da bitmek üzere olduğunu dile getiren Turan, bu hususta kendilerine yardımcı olan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi ve Sur Belediye Başkanlığına teşekkürlerini dile getirdi.

“MAHALLELİ DIŞARIYA TEMİZ ELBİSELERLE ÇIKIP ÇAMUR İÇİNDE EVLERİNE DÖNÜYORDU”

Mahalle sakinlerinden Neşe Turgay, mahallelinin dışarıya temiz elbiselerle çıkıp çamur içinde evlerine döndüğüne dikkat çekerek, yapılan çalışmanın tüm mahallelinin beğenisini kazandığını ifade etti. Daha önce bozulan yerlerin sadece yama ile düzeltilmeye çalışıldığını aktaran Turgay, şunları dile getirdi; “O yamada yarım yamalak bir yama olarak olurdu ama şu an öyle bir temiz çalışma var ki, hani bir şey diyemiyorum. Eskiyle şu an arasında binlerce fark var. Şimdi burada özellikle bu sokakta pazar kuruluyor ve her şekilde berbat bir durum. Her yer çöplük içinde kalıyor, çamur içinde kalıyor, insanlar çok zor alışveriş yapıyordu. Şimdi asfalt çalışması sayesinde bunlar olmayacak artık.”

Mahalle sakinlerinden Fethi Çetin, mahallelinin diz boyuna gelen çamur nedeniyle yürüyüşe çıkarken çizme giymek zorunda kaldığını aktararak, bozuk yollar nedeni ile arabalarında amortisörlerin sürekli bozulduğunu ve yapılan asfalt çalışması sayesinde artık bunların yaşanmayacağını vurguladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.