Diyarbakır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası’ndan Açıklama: “Hayvanları Koruma Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Karşı Çıkıyoruz”

Diyarbakır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası’ndan Açıklama: “Hayvanları Koruma Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Karşı Çıkıyoruz”
Yayınlama: 24.05.2024
25
A+
A-

Diyarbakır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Adına Başkan Muhammed Ali Süleymanoğlu, “Yasalar Öldürmez, Yaşatır, Meslek Yeminimize Bağlı Kalacağız, Yaşatacağız!” başlığı altında bir basın açıklaması yaparak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın işbirliğiyle hazırlanan Hayvanları Koruma Kanunu’na ilişkin yasa değişikliği tasarısına karşı çıktı.

Tasarının hazırlanmasında Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve diğer meslek odalarının görüşlerinin alınmadığına dikkat çeken Veteriner Hekimler Odası, bu taslakta önceki değişiklikler gibi sahadan ve bilimsellikten uzak, uygulanması mümkün olmayan, toplum vicdanını rahatsız eden değişiklikler olduğunu belirtti.

2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu’nun yerel yönetimlere sahipsiz hayvanlarla ilgili önemli görevler yüklediğini ancak yerel yönetimlerin bu görevleri yerine getirmediğini ifade eden Oda, kanunun revizyonuna rağmen yerel yönetimlerin gereken adımları atmadığını ve cezasızlığın devam ettiğini vurguladı.

Oda, tasarıda öne sürülen yöntemlerin, sahipsiz hayvanların popülasyonunu artıracağına ve hayvan refahını olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti. Ayrıca, önerilen yöntemlerin etik olmadığını ve veteriner hekimlerin meslek etiğiyle bağdaşmadığını belirtti.

Son olarak, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve meslek odaları olarak çözüm önerilerini paylaşan Oda, sahipsiz hayvanların kontrolü için yerel yönetimlere daha fazla sorumluluk verilmesi ve veteriner hekimlerin daha etkin bir şekilde görevlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Oda, tasarının son halinin alınmadan önce, veteriner hekimlerin ve ilgili akademik çevrelerin görüşlerinin alınması gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyurdu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.