Diyarbakır Fıstık Üreticileri Birliği Kuruluşunu Deklare Etti

Diyarbakır Fıstık Üreticileri Birliği Kuruluşunu Deklare Etti
Yayınlama: 19.06.2023
33
A+
A-

8 Mayıs 2023 tarihinde resmi olarak onaylanan Diyarbakır Fıstık Üreticileri Birliği, basın açıklamasının ardından kuruluşunu kamuoyuna duyurdu.  

(HABER: SEYFETTİN EKEN)

Diyarbakır’da 28 üreticinin bir araya gelerek kurduğu Diyarbakır Fıstık Üreticileri Birliği, amaç ve yol haritasını açıkladı.

Kuruluşunun ardından her bir ağaçtan yılda 5 kilogram ürün alınması durumunda ülke ekonomisine yıllık 500 milyon dolar katkı olacağını aktaran Diyarbakır Fıstık Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Birtane, birliğin kentin gelecekteki 150 yıllık ekonomisine 60 ile 90 bin arasında istihdam katkısı olacağını söyledi.  

DTSO binasında yapılan basın açıklamasına Diyarbakır Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Celalettin Birtane, DTSO Meclis Başkanı Nevin İl, DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, oda üyeleri ve Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı katıldı.

Diyarbakır’da il ve ilçelerde yaklaşık 3 bin 300 dönüm alanda fıstık yetiştiriciliğinin yapıldığını belirten Başkan Birtane; “Biz 28 fıstık üreticisi bir araya gelerek ‘Diyarbakır Fıstık Üreticileri Birliği’ni kurduk. Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapmış olduğumuz birlik kuruluş tüzüğümüz bakanlıkça 8 Mayıs 2023 tarihinde onaylanarak birliğimiz resmi olarak tescil edilmiş oldu” dedi. 

Amaçlarını maddeler halinde sıralayan Başkan Birtane, 

  1. Diyarbakır’da, özellikle tarıma elverişsiz alanları fıstık üretim alanına dönüştürerek işlenebilir ve ekonomik getirisi yüksek olan alanlara dönüştürmek,
  2. Hedefimiz 10 yıl içerisinde 10 milyon fıstık ağacından oluşan fıstık üretim alanlarını oluşturarak tarımsal ekonomiye katkı sunmak,
  3. Diyarbakır’ın gelecekteki 150 yıllık ekonomik yaşamını fıstık üretimiyle iyileştirmek,
  4. Başta Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, kamu kurum/kuruluşları olmak üzere, ilgili paydaşlarımızın destekleriyle fıstığı işleyip paketleyerek dünya pazarına doğrudan ulaştırmak suretiyle üreticilerimizin malının en iyi şekilde pazarlanmasını sağlamak,
  5. Diyarbakır’a yüksek oranda döviz girdisi sağlamak.” 

Diyarbakır’da ilk başta belirlenen hedef tutturulması halinde ekonomi anlamında kentimizin ekonomisine büyük bir katkı olacağını söyleyen Birtane; “İlk 10 yılda 10 milyon adet fıstık ağacının her birinden ortalama 5 Kg. ürün alınması durumunda 50 bin ton fıstık ürünü alınması ve bu ürünün Kilogramını da 10 dolardan satıldığında yıllık gelirimiz toplam 500 milyon Dolar olacaktır. Bir fıstık ağacından 7 yaşından başlayarak ortalama 180 yıl boyunca ürün alınabilmektedir. Dolayısıyla birim ağaç başına verim de her yıl ürün katlanarak artmaktadır. 10.ncu yıldan itibaren kentimiz ekonomisine yılda ortalama 50 milyar TL. katkı sağlanacak. Direk istihdama katkısı ise yaklaşık 60 bin kişi olacak. Dolaylı istihdamla birlikte bu rakam 90 bin seviyesine kadar çıkacak. Köyden kente göç önleneceği gibi tersine bir göçle kırsal yaşamı yeniden canlandırmış olacağız. Fıstık ağacının ortalama ömrünün yaklaşık 250 yıl olduğu ve yaklaşık 180 yıl kesintisiz ürün verdiği düşünüldüğünde ilimiz genelinde oluşturacağımız fıstık alanları ile hem kent ekonomisi geliştirilmiş olacak. En önemlisi de mikro düzeyde Diyarbakır ve çevre illerin iklimine ve çevrenin korunmasına olumlu katkı sağlanmış olacak. Bu kadar önemli ve ekonomiye pozitif katkı sunacak olan bu projemizin hayata geçebilmesi sadece biz “Diyarbakır İli Fıstık Üreticileri Birliği”nin çabaları ile oluşmayacak. Bu projenin başarısı için başta merkezi hükümet olmak üzere, Diyarbakır’daki tüm kamu kurumlarının, meslek odalarının ve STK’ların gücüne ve desteğine ihtiyaç vardır. Bu proje Diyarbakır halkının bir projesidir. Bu nedenle de diyoruz ki; kentimizdeki tüm kesimlerden bu projemize sahip çıkmalarını ve gerekli tüm destekleri sunmalarını bekliyoruz. Fıstık Üreticileri Birliği olarak; bu kadar önemli bir projeye tüm kentin ve merkezi hükümetin gerekli destekleri sunacaklarına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Celalettin Birtane’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Diyarbakır İli Fıstık Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu şu kişilerden oluştu; 

Kurucular Kurulu Üyeleri
Adnan TURANMehmet Şakir SÜLEYMANOĞLU
Ahmet SÜLEYMANOĞLUMehmet Vasıf SÜLEYMANOĞLU
Ahmet SÜMERMehmet Zeki MEŞTEK
Ali Haydar CENGİZMelek KIRMAZ
Azad AZİZOĞLUMesut SÜLEYMANOĞLU
Cahit TURANMuhammet Heybet CENGİZ
Celalettin BİRTANEMuhlis KAHRAMAN
Dündar KAHRAMANMurat CENGİZ
Hasibe YILDIZMustafa CENGİZ
Hikmet ÖNALNihat TURAN
İbrahim TURANNurettin SÜLEYMANOĞLU
M. Medeni SÜLEYMANOĞLUÖmer Faruk BİRTANE
Mehmet Fesih FIRATSelahattin GEYLANİ
Mehmet KIRMAZŞeyhmus YOLCU

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.