Diyarbakır’da 5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlandı

Diyarbakır’da 5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlandı
Yayınlama: 05.06.2023
9
A+
A-

5 Haziran Dünya Çevre Günü, Diyarbakır’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

5-9 Haziran Türkiye Çevre Haftası kapsamında; bisiklet turu, Dicle Nehri’nde temizlik çalışması ve depremzedeler anısına saygı çelengi bırakma gibi etkinlikler gerçekleştirildi.

Bu yılki teması “Temiz Deniz, Temiz Dünya” olan Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanı’nda bir araya gelen bisiklet tutkunları, Vali Ali İhsan Su’nun start vermesiyle tarihi Ongözlü Köprü’ye kadar pedal çevirdi.

Daha sonra Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesine bağlı dalgıç adamlar Dicle Nehri’nde temizlik çalışması yürüttü.

Ardından Vali Su ve beraberindekiler 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen tüm vatandaşlar adına ve anısına Dicle Nehri’ne saygı çelengi bıraktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD ile Gençlik ve Spor il Müdürlüğünden de temsilciler ve personelin katılım sağladığı etkinlikte İl Jandarma Komutanlığına bağlı Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ekipleri de yer aldı.

Vali Su, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, çevreyi temiz tutmak ve gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için farkındalık sağlamanın önemli olduğunu söyledi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle ilk olarak bisiklet turu etkinliği düzenlendiğini anımsatan Vali Su, “Dicle Nehri’mizde temizlik çalışması gerçekleştiriliyor. Okullarımızda farkındalığı arttırmak için şiir ve kompozisyon yarışmaları gerçekleştirdik. Benzeri çalışmaları ilimizde yürütüyoruz. Bu yıl temamız ‘Temiz Deniz Temiz Dünya’ bu çerçevede biz de hem denizlerimizin hem de kara sularımızın temiz olması için gayret gösteriyoruz. Bu tür çalışmaların çevre bilincinin daha da artmasına vesile olacağı kanaatindeyim. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.