Diyarbakır’da Depremzede Aileler İçin ‘Konteyner Kent’ Kurulacak

Diyarbakır’da Depremzede Aileler İçin ‘Konteyner Kent’ Kurulacak
Yayınlama: 11.02.2023
75
A+
A-

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde Talaytepe Ağız ve Diş Hastanesi karşısında yapılması planlanan “Konteyner Kent” alanında incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, ekiplerden bilgi aldı. Çalışmaların başlatıldığı Konteyner Kent’te 30 dönümlük alanda 675 adet konteyner yapılması planlanıyor.

“DİYARBAKIR VALİLİĞİ BARINMA SORUNUNU UZUN SÜRELİ KARŞILAYACAK”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ alanda incelemelerde bulunarak, 30 dönüm üzerinde kurulan kentin ihtiyaç dahilinde 280 dönüme kadar çıkartılacağını kaydetti. Bozdağ, 30 dönümlük alana 675 kişilik yapılması planlandığını, ihtiyaç halinde 280 dönüme kadar genişleyeceğini vurguladı. Bozdağ, “Diyarbakır’da enkaz kaldırma çalışmalarının sonuna yaklaştık, şu ana kadar 2 enkazın tamamı kaldırıldı, diğer enkazlarla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Pek çok vatandaşımız yaralı vaziyette kurtarıldığı gibi uzun süre geçmesine rağmen enkaz altında canlı çıkarttığımız pek çok vatandaşımız oldu. Bundan sonraki süreçte de dileğimiz enkaz altındaki canlarımıza sağ salim ulaşmaktır. Öte yandan, oturulamayacak derecede olan yıkılacak binalarla ilgili burada yaşayan vatandaşlarımızın barınma sorunlarını bundan sonra kalıcı konutlar yapılana kadar geçici barınma merkezlerini Diyarbakır’da oluşturuyoruz. Bunlardan bir tanesi konteyner kent ve çadır kent. Bunun dışında da başka tedbirleri alıyoruz. Burada kurulacak alanı gezdik şimdiden çalışmalar başladı, burada 675 konteyner kent kurulacak. Altyapı ve üstyapı tamamıyla vatandaşlarımızın rahat bir şekilde hayatlarını devam ettirecek standartlara göre yapılacak. Diyarbakır Valiliği barınma sorununu uzun süreli karşılayacak” dedi.

Öte yandan 6 Şubat’ta meydana gelen depremde Diyarbakır’da 1’i boş toplam 7 bina tamamen yıkılmıştı. 3 binada çalışmalar tamamlanırken, ekipler diğer binalardaki çalışmalara katıldı.

Ayrıca kentte evlerin hasar tespit çalışmaları başlatıldı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.