Diyarbakır’da Konuşan Erdoğan, Depremin Son Bilançosunu Açıkladı!

Diyarbakır’da Konuşan Erdoğan, Depremin Son Bilançosunu Açıkladı!
Yayınlama: 11.02.2023
15
A+
A-

Yaşanan deprem sonrası Diyarbakır’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem felaketinde son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Buna göre can kaybı 21 bin 43’e, yaralı sayısı ise 80 bin 97’ye yükseldi.

Diyarbakır’daki deprem bilançosunu da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkinci deprem gündüz yaşanması sebebiyle nispeten daha az can kaybına yol açtı. Ama ilk depremdeki hasarlı binaları tümden yıkarak hasarın ciddi şekilde artmasına yol açmıştır. Yıkılan binaların yanı sıra sayılarını yüz binlerle ifade edebileceğimiz binada hasarları sebebiyle oturulamaz hale gelmiştir. Şu ana kadar deprem bölgesindeki toplam can kaybı 21 bin 43’e ulaşmıştır. Ayrıca 80 bin 97 insanımız da yaralı olarak kurtarılmıştır. Bu depremde maalesef Diyarbakır’da 7’si tamamen yıkık 320’ye yakın bina kullanılamaz hale gelmiş, 255 kardeşimiz vefat etmiş, 901 kardeşimiz yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. 1 yıl içerisinde inşa çalışmalarını halledeceğiz. Biz vatandaşımızı darda, yoklukta sokakta bırakmadık, bırakmayız” dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları;

1999 depreminden 3 kat daha büyük ve yıkıcı deprem yaşadık. Bin kilometrelik bir alanda hissedilmesine rağmen 500 kilometrelik alanda yıkıma yol açtı. Can kaybı 21 bin 43’e ulaştı. Ayrıca 80 bin 97 insanımız yaralı olarak kurtarıldı.

160 bin personel 10 ilimizde çalışıyor. Enkaz altında hiç bir vatandaşımızı bırakmayacağız.

Hazineden 100 milyar TL ayırdık. Bir yıl içinde inşa ve ihya çalışmalarını halledeceğiz. Yıkıma uğrayan şehirleri yeni baştan kuracağız.

Üniversitelerimizin KYK yurtlarının tamamı depremzedelere açacağız. Üniversiteleri yaza kadar uzaktan eğitime geçireceğiz.

Mart ve nisan celpleri mayıs ayına ertelendi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.