Diyarbakır’da ‘Polis Şiddetine’ Valilikten Açıklama Geldi

<strong>Diyarbakır’da ‘Polis Şiddetine’ Valilikten Açıklama Geldi</strong>
Yayınlama: 03.01.2023
11
A+
A-

Diyarbakır’da geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın polis kontrol noktasından geçişi sırasında polisler tarafından darp edilmesiyle ilgili olarak Diyarbakır Valiliğinden açıklama geldi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Özel Harekat Polisleri, GBT için durdurdukları Emre Elaltunterin’i darp ettiği görüntülerin sosyal medyada yayınlaması üzerine valilikten yapılan açıklamada 2 polisin açığa alınıp haklarında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi’nde 14 Aralık akşamı GBT için durdurulan Emre Elaltunterin, namaza geç kaldığını belirtirken, yaşanan tartışma sırasında Özel Harekat Polisleri’nin Elaltunterin’i darp ettiği görüldü. O anlar bir vatandaşın cep telefonuyla kaydedildi.

Polis şiddetine maruz kalan Elaltunterin’in, gözaltına alındığı, ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp Diyarbakır Kapalı Cezaevine gönderildiği öğrenildi. Elaltunterin, bir günlük tutukluluğun ardından serbest bırakıldığı kaydedildi.

Sanal medyada dolaşan görüntüde, polisin “neyine güveniyorsun?” sorusuna “Allah’a güveniyorum” diyen Elaltunterin’e polisin tokat attığı görülüyor.

VALİLİK: “2 PERSONELİ AÇIĞA ALARAK SORUŞTURMA BAŞLATTIK”

Valilikten yapılan açıklama şu ifadeler kullanıldı; “Bazı sosyal medya hesaplarında yayınlandığı tespit edilen video görüntüsü ile ilgili olarak 14/12/2022 günü saat 18.00 sıralarında Diyarbakır İlimiz Bağlar İlçesindeki Narko Alan uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan E.E. isimli vatandaşın yapılan kaba üst aramasında pantolonunun arka cebinde bıçak olduğu anlaşılmış. Bıçağın ele geçirilmeye çalışıldığı esnada şahıs, kolluk görevlilerine saldırgan tavırlar göstererek mukavemette bulunmak suretiyle bir kolluk görevlisinin parmağının kesilmesine sebebiyet vermiştir. Şahsın kademeli olarak zor kullanılmak suretiyle etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı sırada orantısız güç kullandığı belirlenen 2 personel açığa alınarak hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.