Diyarbakır’daki Depremde 344 Kişi Vefat Etti

Diyarbakır’daki Depremde 344 Kişi Vefat Etti
Yayınlama: 14.02.2023
12
A+
A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle Diyarbakır’da yıkılan binalar nedeniyle şu ana kadar 344 kişinin hayatını kaybettiğini, hasar tespit çalışlarının devam ettiğini belirtti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremin etkilediği Diyarbakır’a gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kentteki incelemelerini sürdürüyor.

8’inci çadır kenttin kurulacağı Silvan yolu üzerindeki alanda inceleme yapan Bakan Bozdağ, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, depremde şu ana kadar 344 hayatını kaybettiğini ifade etti.

Kentteki Kredi Yurtlar Kurumları’nın 6 bin 33 kapasitesi olduğunu belirten Bozdağ, bu kapasiteyi tamamen iskana açtıklarını, depremde etkilenen vatandaşların burada barınacağını söyledi.

Konteyner kentte de çalışmaların devam ettiğini belirten Bozdağ, “Bir kısım vatandaşımızı da orada barındıracağız. Diyarbakır’da pek çok sosyal tesis var. Buralarda da barındırma faaliyetleri devam ediyor. Bunların yanında çadır kentler kuruyoruz. Şu ana kadar 7 çadır kent kurduk. Toplantı yaptığımız 8’inci çadır kentin kurulduğu yerdir. Burada 2 bin 200 civarında çadır kurulumu planlandı. Şu ana kadar bin çadır kurulumu tamamlandık. Kalanlarını da bugün ve yarın tamamlayarak hizmete elverişli hale getireceğiz.” diye konuştu.

Bozdağ, kentte deprem nedeniyle yıkılan binalarda kolon kesildiği ve yapı değişikliği iddiasıyla 32 kişinin adli süreçlerinin devam ettiğini kaydetti.

Kentteki hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Bozdağ, “300 ekip çalışıyor. Hasar tespit çalışmalarının kısa sürede tamamlanması için hem ekip, hem teknik personel sayısını artırdık. Diyarbakır’da yaklaşık 200 binaya yakın dairede hasar tespitleri yapılmış. Bunlardan 25 tanesi acil yıkılacak bina durumunda. 376 ağır hasarlı bina var. Bunlara ilişkin tespitler hızla devam ediyor. 344 vefat sayısı var. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.