Diyarbakırlı Fırın İşçileri ‘DİFUD’ Çatısında Birleşti!

Diyarbakırlı Fırın İşçileri ‘DİFUD’ Çatısında Birleşti!
Yayınlama: 01.02.2023
60
A+
A-

Diyarbakır’da düşük yevmiye ve sigortasız çalıştırılan fırın işçileri, düzenledikleri Fırın Ustaları Kurultayı’nda Diyarbakır Fırın Ustaları Derneği’nin (DİFUD) kuruluşunu ilan etti.

Diyarbakır Fırın Ustaları Kurultayı, Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kurultaya DİSK Gıda İş Başkanı Seyit Aslan, Gıda- İş avukatı Songül Argünağa, DİFUD Yönetimi ve fırın işçileri katıldı.

“FİKİRLERİMİZİ YOĞURACAĞIZ”

Diyarbakır Fırın Ustaları Derneği Başkanı (DİFUD) Şahin Demirel, Kurultay açılışında yaptığı konuşmada, “Hakkını arayan herkese örnek olmak istiyoruz. Ustalar ve işverenler arasında çözüm odaklı bir ilişki kurmak istiyoruz. Hakkımızı savunmak için teşkilatlanıyoruz. Ekmek yoğurduğumuz gibi fikirlerimizi yoğuracağız. Çünkü artık sadece yönetilmek değil yönetim de söz sahibi de olmak istiyoruz” dedi.

DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan da işçilerin mücadele ve örgütlülüğünün her safhasında yanlarında olduklarını ifade ederek, işçilerin hak arama mücadelesinde sendikalaşmalarının önemine değindi. Sigortalı işçilerin e-devlet üzerinden sendikaya üye olabileceklerini ancak sigortasız fırın işçilerinin sendikalaşmalarının önündeki yasal engele değinen Aslan, sigortasız işçilerin de sendikaya üye olabilmeleri konusunda adım attıklarını ve üye formları ile işçilerin sendikalaşabileceklerini söyledi.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda düşük yevmiye, sigortasız ve tatilsiz çalışmaya karşı iş bırakma eylemi yapan fırın işçilerinin yevmiyeleri yüzde 80-90 oranında artmıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.