Diyarbakırlı İş Kadınları: “Birlikte Yola Çıktık, Birlikte Başarıyoruz”

<strong>Diyarbakırlı İş Kadınları: “Birlikte Yola Çıktık, Birlikte Başarıyoruz”</strong>
Yayınlama: 02.11.2022
18
A+
A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kadın Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Kadın Girişimciler Kurulu (KAGİK) ve Doğu-Güneydoğu İş Kadınları Derneği  (DOGÜNKAD), ortak organizasyonla Sur ilçesinde bulunan bir cafede basınla kahvaltılı tanışma etkinliği düzenledi.

(HABER: SEYFETTİN EKEN)

Düzenlenen programa çok sayıda iş kadını ve gazeteci katıldı.

Açıklama metnini okuyan DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Seda Berekatoğlu, odada kadın meclisinin kurulması ile kadınların kendi kendilerini yönetmelerinin yanı sıra odanın karar alma mekanizmasındaki kadın temsiliyetlerini de arttırdıklarını söyledi. Berekatoğlu; “Bugün odamızın 16 farklı meslek grubunun tamamında 2 binden fazla kadın üye yer alırken, farklı sektörlerde faaliyet yürüten 35 kadın üye odamız organlarında aktif rol almış bulunmaktadırlar. 16 meslek komitesinden 4’ünün başkanlığı, 6’sının da başkan yardımcılığı görevini kadın üyeler üstlenmişlerdir. Ayrıca odamız meclisinde 5 kadın üye yer almakta, bunlardan biri de yönetim kurulunda aktif görev almış bulunmaktadırlar” diye konuştu.

“GİRİŞİMCİ KADINLARI DAYANIŞMA RUHUYLA HAREKET ETMEYE DAVET EDİYORUZ”

Bölgede ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine odanın çok önemli katkılar sağladığını ifade eden Berakatoğlu, “Bu çalışmaların daha ileri seviyelere ulaşması ve yaşamın bütüncüllüğü içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde devam etmesi için çok daha yoğun bir emek ve mesai harcamamız gerektiğinin farkında ve bilincindeyiz. Buradan hareketle, bütün kurum ve kuruluşları odamızın uygulamakta olduğu toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesini benimseyerek uygulamaya, girişimci kadınları dayanışma ruhuyla hareket etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

“Birlikte yola çıktık, birlikte başaracağız” sözleriyle devam eden Berakatoğlu, “Yarınlarımızı hep birlikte, katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışı ile inşa etmekte karalıyız. Bunu kentimizin bütün paydaşları ile birlikte başaracağımıza hiç kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

DOGÜNKAD: “BİRLİK İÇİNDE OLURSAK GÜZEL ÇALIŞMALARA İMZA ATARIZ”

DOGÜNKAD Yönetim Kurulu Başkanı Rojda Yılmaz da “Bugün biz bütün kadın girişimciler bir aradayız. Kadın meclisinin kurulmasında bize destek çıkan DTSO’ya teşekkür ediyoruz. Bu süreçte çok katkı da bulundular. Biz kadınlar birlik içerisinde olursak daha güzel çalışmalara imza atarız” dedi.

TOBB KAGİK: “KADIN GİRİŞİMCİLERİN TEMSİLİYETTE OLMASI ÇOK ANLAMLI”

TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Başkanı Zülay Koç ise “Burada toplanma sebebimiz çok anlamlı. Kadın girişimcilerinin temsiliyette olması çok anlamlı. Kurulduğumuz gün itibariyle kadınların yönetim kurullarında görünür olmaları için birçok çalışma yürüttük ve yürütmeye devam edeceğiz. Cinsiyet eşitliği eylem planının sonuçlarını Diyarbakır’da daha etkili gördük. Bizle birlikte hareket eden herkese teşekkür ediyoruz. Unutmayalım ki kadın varsa yarında var” diye belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.