Diyarbakırlı Tarihçi ‘Celaleddin Harezmşah Cesaret Madalyası’ Aldı

Diyarbakırlı Tarihçi ‘Celaleddin Harezmşah Cesaret Madalyası’ Aldı
Yayınlama: 24.05.2023
33
A+
A-

Türkiye’deki bazı akademisyenlerle 19-Mayıs 2022 tarihinde Özbekistan’a giden Dr. Arafat Yaz ile Prof. Dr. Oktay Bozan’a “Celaleddin Harezmşah Cesaret Madalyası” verildi.

(HABER: SEYFETTİN EKEN)

Geçtiğimiz yıllarda Mervaniler hakkında araştırma yapan Arafat Yaz, uzun bir çalışmanın ardından Kürt Mervani Devleti Hükümdarı Nasiruddewle Mensur’un kabrinin yerini tespit etmişti.

Aldığı madalyayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Dr. Arafat Yaz; “2021 yılında Celaleddin Harezmşah’ın öldürüldüğü yer olan Ayndar (Hazro/Kavaklıboğaz) ve defnedildiği yer olan Silvan (Burcü’l-Melik-Zembilfiroş) ile ilgili bilgileri Sibt İbnü’l-Cevzî’nin Mirâtü’z-Zaman fi Tarihi’l-A’yan adlı eserinde gördükten sonra Dicle Üniversitesi Tarih Bölümü başkanı Prof. Dr. Oktay Bozan ile bu konu üzerinde çalıştık. Ekim 2021’de Diyarbarkır’ı ziyaret eden Özbekistan heyeti ile bu konu üzerinde durduk. Ardından 10-18 Mayıs 2022 tarihinde Özbekistan’a davet edilmiş ve orada çeşitli araştırma, konferans ve televizyon programlarına katıldık. Bu çalışmalar Özbekistan’da yankı bulup Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın isteği ile 10-15 Kasım 2022 tarihinde Ürgenç, Memun Üniversiteleri ve Fenler Akademisi’nden 10 kişilik bir heyet bu konudaki delilleri ve mekanları görüp incelemek için gönderildi. Kurulan komisyon ile yapılan çalışmaların ardından Celaleddin Harezmşah’ın mezar yerinin Silvan’da olduğu imza altına alındı” dedi.

Açıklamasının devamında Dr. Yaz; “Komisyonun aldığı kararlardan biri Celaleddin Harezmşah için Silvan’da bir türbe yapılması ve ayrıca 19-21 Mayıs tarihinde Özbekistan’da bir sempozyum yapılması idi. Bu sempozyuma katılmak için Türkiye’deki bazı akademisyenlerle 19-Mayıs 2022 tarihinde Özbekistan’a gittiğimiz için bana ve Prof. Dr. Oktay Bozan’a “Celaleddin Harezmşah Cesaret Madalyası” verildi. Bu madalya üstün hizmet veren askerlere veriliyorken yaptıkları çalışmalar nedeniyle bize Özbekistan yetkilileri tarafından bir ayrıcalık yapıldı ve bu madalyaya layık görüldük” diye konuştu.

Dr. Yaz’ın yaptığı araştırmalar Diyarbakır, Silvan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi üzerindedir. Diyarbakır’da Mervânî Hükümdarı Nâsırüddevle Mansur’un kendisi ve türbesi üzerine iki makale yazan Dr. Yaz, Mervânî Sarayı’nın yerinin tespiti konusunda yeni bilgiler ortaya koydu. Diyarbakır Kalesi ve çeşitli yerlerdeki tarihi eserler konusunda yeni bilgiler ortaya koyan Dr. Yaz’ın bu konudaki çalışmaları devam ediyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.