Hasankeyf tüneli açıldı

Batman’ın Hasankeyf ile Gercüş ilçeleri arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla 2019 yılında yapımına başlanan çift yönlü bin 276 metre uzunluğundaki Hasankeyf Tüneli ve bağlantı yolları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantı katılımıyla açılışı yapıldı.

Hasankeyf tüneli açıldı
Yayınlama: 08.11.2022
15
A+
A-

Batman’ın Hasankeyf ile Gercüş ilçeleri arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla 2019 yılında yapımına başlanan çift yönlü bin 276 metre uzunluğundaki Hasankeyf Tüneli ve bağlantı yolları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantı katılımıyla açılışı yapıldı.

Hasankeyf Tüneli, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve kalabalık bir misafir topluluğunun katılımıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans katılımı ile açılış törenine bağlanarak hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Törende bir konuşma yapan Bakan Karaismailoğlu, törene canlı bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Cumhurbaşkanım, Batman-Hasankeyf Tüneli ve bağlantı yollarının açılışını yapacağımız törenimize teşriflerinizle bizi onurlandırdığınız için saygılarımı sunuyorum.” dedi.

“Hasankeyf’e erişimi sağlayan 40 kilometrelik yol güzergâhını tamamlıyoruz”

Karaismailoğlu, “En doğru şekilde atılması gereken adımları ülkemizin 81 ilinde atmaya devam ediyoruz. Ülkemizin enerji ve sulama ihtiyacına önemli katkı sağlayacak Ilısu Barajında su tutulması faaliyetlerinin başlaması ile birlikte yeni yerine taşınan Hasankeyf’e erişimi sağlayan 40 kilometrelik yol güzergâhını adım adım tamamlıyoruz.” dedi.

“Üçyol boğazı güvenli bir geçişe kavuşuyor”

Daha önce Hasankeyf-1 ve Hasankeyf-2 köprülerinin açılışını yaptıklarını belirten Karaismailoğlu, “Söz konusu yolun 29,8 kilometrelik bölümünü bölünmüş yol olarak milletimizin hizmetine sunmuş, Güzergâh üzerindeki, Hasankeyf-1 ve Hasankeyf-2 köprülerinin açılışını yapmıştık. Bugün de teşriflerinizle Batman-Hasankeyf güzergâhında Hasankeyf Tüneli ve bağlantı yollarını milletimize kazandırıyoruz. Yeni yatırımımızla, Hasankeyf ile Gercüş ilçeleri arasında yer alan Üçyol Boğazı güvenli bir geçişe kavuşuyor.” ifadelerini kullandı.

“Bağlantı yolları ile birlikte 2 kilometre uzunluğundadır”

Video konferans yoluyla töreni izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözlerini sürdüren Bakan Karaismailoğlu, “638 metrelik çift tüplü Hasankeyf Tünelimiz; bağlantı yolları ile birlikte 2 kilometre uzunluğundadır. Söz konusu güzergâhın tamamının hizmete girmesiyle, Batman, Mardin ve sınır kapılarına yüksek standartlı, hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlanmış olacaktır. 20 yılda ülkemizde 100 yıla sığdırılabilecek işleri başardık. 6 bin 100 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğumuzu, 28 bin 793 kilometreye çıkardık. 3 bin 688 km bölünmüş yol inşaatımızda da yapım çalışmaları devam etmektedir.” diye konuştu. 

Tünel açılışına Karayolları Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Batman Valisi Ekrem Canalp, Diyarbakır Karayolları 9’uncu Bölge Müdürü Savaş Bayındır, Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, yüklenici firma yetkilileri katıldı. (İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.