Hasenan Aşireti Derneği Diyarbakır Olağan Kongresi Gerçekleşti

Hasenan Aşireti Derneği Diyarbakır Olağan Kongresi Gerçekleşti
Yayınlama: 12.03.2023
439
A+
A-

Dünya üzerinde 2 milyona yakın mensubu bulunan Hasenan Aşireti’nin Diyarbakır Aşiret Dernek Başkanlığı seçimi gerçekleşti. 

(HABER: SEYFETTİN EKEN)

Tek listeyle gidilen kongre seçiminde başkan adayı Aziz Ağaoğlu, oy birliğiyle başkanlığa seçildi.

Gerçekleşen seçime Hasenan Aşireti Konfederasyonu Genel Başkanı Şeyhmus Altundağ, Diyarbakır Hasenan Aşireti Derneği İl Başkanı Aziz Ağaoğlu, Kızıltepe eski belediye başkanı Ali Ertaş, CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, aşiretin mensubu olan ses sanatçısı İbrahim Candan, aşiretin Türkiye’nin diğer illerinde bulunan temsilcileri ve mensupları katıldı.

AĞAOĞLU: “KADİM COĞRAFYANIN KADİM ASİRETİ”

Diyarbakır Hasenan Aşireti Derneği İl Başkanı Aziz Ağaoğlu; “Osmanlı İmparatorluğu öncesi ve sonrasından günümüze süre gelen, gizemli ve gurur veren bir yaşam hikâyesinin baş kahramanı olan Hasenan Aşireti’nin asil, soylu, kutlu ve cesur evlatlarının kongresindesiniz şuan. Gurur veren bir geçmişe ve o geçmişi yüzyıllar sonra bile anlatırken tarihin tanıklık ettiği büyük, çok büyük bir ailenin yani Hasenan Aşireti’nin bir kutlu günündesiniz. Mezopotamya’nın kadim ve bereketli topraklarından bu cennet ülkenin bir çok iline ve ilçesine yerleşen bir yaşam hikâyesinin, Muş ovasının bereketli ve kudretli topraklarından sonra tarih içerisinde, Türkiye’nin her bölgesine dağılan, gittiği ve yerleştiği her kadim coğrafyada geçmişini asla unutmayan bu büyük ailenin sayıları 2 milyona yakın olan evlatlarının bir parçası olan Diyarbakır derneğinin olağan genel kuruluna hepiniz hoş geldiniz” dedi.

ALTUNDAĞ: “GAYEMİZ AKRABA BAĞLARIDIR”

Türkiye’nin 2 milyonluk nüfusa sahip büyük aşiretlerinden olduklarını söyleyen Hasenan Aşireti Dernekleri Federasyonu Başkanı Şeyhmus Altundağ, “Dünya genelinde 2 milyonluk nüfusa sahip bir aşiretiz. 5 yıldır dernekleşen aşiretimiz her gün büyüyerek, birbirlerini tanıyarak, birbirlerine destek olarak ilerleyen yıllarda, ön ayak olan bir aşirettir. Tek gayelerinin akraba bağlarını güçlendirmek olduğunu söyleyen Altundağ, kendileriyle birlikte hareket eden 17 Hasenan Aşireti Derneği’nin bulunduğunu belirterek, “Amacımız aşiretimiz arasında sevgi, saygı ve yardımlaşma bağlarını güçlendirmek. Her gün büyüyen Hasenan aşireti nüfusunu tek çatı altında birlik ve beraberlik altında toplamaktır” şeklinde konuştu.

Altundağ sözlerinin devamında, “Önümüzde bir seçim süreci var. Biz her zaman diyoruz ki bizim federasyonun siyasi görüşü yoktur. Bütün partilere eşit mesafedeyiz. Ama her bölgede ön plana çıkan değerli akrabalarımıza basamak olacağız. Aşiretimizden 5-10 milletvekili çıkması aşiretimizin gücüdür. Partinin bir gücü değildir. Biz siyasi görüşü aşiretimize sokarsak dağılırız. Biz federasyon olarak tarafsızız. Ama her akrabamızın siyasi görüşüne saygı duyacağız. O akrabamıza biz basamak olacağız. aday olan akrabalarımıza destek olacağız ki Ankara’da aşiretimiz söz sahibi olabilsin” dedi.

Kongrede CHP Diyarbakır il başkanı Abdullah Atik de bir konuşma gerçekleştirdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.