Hasenan Aşireti Mensupları Diyarbakır’da Buluştu

Hasenan Aşireti Mensupları Diyarbakır’da Buluştu
Yayınlama: 21.12.2022
582
A+
A-

Diyarbakır’da 50 binden fazla mensubu bulunan ve bölgenin en büyük aşiretlerinden biri olan Hasenan Aşireti mensupları, yeni başkanları Aziz Ağaoğlu’nun köyünde verilen yemekte bir araya geldi.

(ÖZEL HABER: SEYFETTİN EKEN)

Geçtiğimiz ay yeni başkanını seçen aşiret, Çınar’ın Çataltarla (Bınama) Köyü’nde başkan Ağaoğlu’nun ev sahipliğinde köy muhtarı Rıza Demirtaş’ın verdiği yemekte buluştu.

Bölgenin en büyük aşiretlerinden olan Hasenan Aşireti’nin yeni başkanı Aziz Ağaoğlu; “Tarihi yüz yıllara dayanan bir aşiretimiz var. Aşiretimizin önde gelenleri, geçtiğimiz ay yaptığı istişareler sonucu beni başkan olarak seçtiler. Bana bu süreçte güvenen aile büyüklerime teşekkür ediyorum. Aşiretimizin mensuplarını bugün köyümüzde ağırlayarak bir araya geldik. Başta davetimizi kırmadan gelen tüm akrabalarıma teşekkür ediyorum. Bugün, burada aşiretimizin yeni yol haritası ve çalışmalarını nasıl yapacağımız ile ilgili olarak istişarelerde bulunduk” dedi.

Hasenan Aşireti’nin Türkiye’nin birçok ilinde dernekleşerek varlıklarını sürdürdüğünü belirten Başkan Ağaoğlu; “Asırlardır tarih sahnesinde yeri olan bir aşiretimiz var. Akrabalarımız, zamanında Türkiye’nin birçok iline yayıldıkları için aşiretimiz çok büyük ve kalabalık bir aşirettir. Aşiretimizin büyüklerinin daha önce yaptığı çalışmalarda aşiretimizin anayurdu Muş’un Malazgirt ilçesidir. Aynı zamanda Muş merkezde Bulanık ilçesi, Diyarbakır’da Bismil, Çınar, Lice, Kulp, Ergani, Çermik, Van’da Erciş, Hakkari’de Yüksekova, Mardin’de Kızıltepe, Ömerli, Savur, Nusaybin, Şırnak’ta İdil ve Cizre, Şanlıurfa’da Viranşehir ve Siverek, İzmir, İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Karadeniz bölgesindeki bazı iller ile Dersim’de birçok yerde akrabalarımız var. Zaman zaman bu illere giderek buradaki akrabalarımızla bir araya geliyoruz. Birbirimizi kaybetmemek ve varlığımızı sürdürmek için yapacağımız çalışmalarla birlikte aşiretimizi bundan sonra bizler temsil edeceğiz. Aşiretimizin gelişmesi ve büyümesi anlamında elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.