HÜDAPAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’ndan Emekli Maaşı İçin Yapılan Boşanmalara Tepki

HÜDAPAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’ndan Emekli Maaşı İçin Yapılan Boşanmalara Tepki
Yayınlama: 28.12.2022
19
A+
A-

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, bazı kadınların, vefat eden ebeveynin emekli maaşını almak için kağıt üstünde boşandığını ancak bunun dine aykırı olduğunu; devletin bu uygulamasının da boşanmaya teşvik ettiğini söyledi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Hatay’ın İskenderun ilçesinde partililerle bir araya geldi.

Kentteki bir konferans salonunda konuşan Yapıcıoğlu, boşanma oranlarındaki artışa dikkat çekti.

Sorun yaşayan ailelerin sorunlarını çözmek için arabuluculuk kurumunun oluşturulması çağrısında bulunan Yapıcıoğlu, bu kurumun da Diyanet görevlileri, psikologlar, sosyologlar, aile danışmanların, aile büyükleri. sivil toplum kuruluşlarından oluşabileceğini söyledi.

Emekli maaşı için yapılan boşanmalara işaret eden Yapıcıoğlu, mevcut kanunlara göre, vefat eden emekli ebeveynlerin maaşının kızlara verildiğini, ancak kız evlenirse maaşın kesildiğini hatırlattı.

Evli kızın, bu maaşı tekrardan alabilmek için boşanması gerektiğini ifade eden Yapıcıoğlu, “Şimdi boşanmalar arttı diyoruz. Bu boşanmaların bir kısmı gerçek boşanma değil, kağıt üstünde boşanma. Niye? İşte bu bahsettiğim meseleden dolayı. Bundan dolayı bazıları kağıt üstünde boşanmak sureti ile o emekli maaşlarını almak istiyorlar. Bu durumun birkaç mahsuru var. Siz vatandaşınızı doğru olmayan bir beyanda bulunmaya zorluyorsunuz, ekonomik sorunlar nedeni ile yalan söylemeye, devleti dolandırmaya teşvik ediyorsunuz. Bazı şeyler vardık ki bunların şakası olmaz. Nikah ve boşanma, bunlar şakaya gelmez. Sizin gerçek niyetiniz boşanmak değilse de gidip mahkemeye başvurup ‘boşanmak istiyoruz’ derseniz fıkhen o boşanma gerçekleşiyor. Devletin uygulamaları insanları günaha sürüklüyor. O kadınlara maaşı bağlamak için boşanma şartı koşmayın.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.