Kiraları fahiş oranda artan sanayi esnafı sert tepki gösterdi

Batman’da iş yerlerine yapılan yüzde 75’lik zamma sert tepki gösteren sanayi esnafı, fahiş kira artışları yüzünden iş yerlerini kapatma noktasına geldiklerini belirtti.

Kiraları fahiş oranda artan sanayi esnafı sert tepki gösterdi
Yayınlama: 19.01.2023
46
A+
A-

Batman’daki 3’üncü Küçük Sanayi Sitesi esnafı, mülk sahipleri tarafından bu yıl iş yerlerinin kiralarına yüzde 75 oranında zam yapıldığını ifade etti. Yapılan zammın kabul edilemez olduğunu belirten sanayi esnafı, duruma sert tepki gösterdi.

İş yerleri kiralarına acil bir çözüm beklediklerini vurgulayan esnaf, kiraların düşürülmemesi halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını kaydetti.

Esnaftan fahiş zam haberini alan Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, sanayi sitesi esnafını ziyaret etti. Burada görüştüğü esnafın sıkıntılarını dinleyen Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Çiftçi, kiraların makul seviyeye düşürülmesi için mülk sahipleriyle bir görüşme gerçekleştireceğini söyledi.

Ekrem Başar

“Bu kirayı ödeyebilecek durumda değiliz”

Yüksek kira artışı yükünü kaldıramayacaklarını dile getiren esnaf Ekrem Başar, “3’üncü Ek Sanayi Sitesinde yedek parçacıyım. Arkadaşlarımızla toplanmamızın sebebi, fahiş kira artışlarıdır. Dükkân kiralarımız bir sene içerisinde yüzde 75 oranında zam yapıldı. Burası yeni açıldığı için bu kirayı ödeyebilecek durumda değiliz. Çoğu esnaf zaten sıkıntıdadır. Kiraların da bu şekilde yükseltilmesi bizleri sıkıntıya sokuyor. Bizim isteğimiz en azından kiraların yasal ölçülere göre artış yapılsın. Bildiğimiz kadarıyla kira artışları yüzde 25 civarıdır. Kiramız 2 bin liraydı, yılbaşından sonra 3 bin 500 liraya çıkarıldı. Yetkililerden isteğimiz bu sıkıntılarımıza müdahale etmeleridir.” dedi.

Cihat Ağaçe

“Çoğu arkadaşımız kepenk kapatma noktasına gelmiş durumda”

Artan kiralar nedeniyle zor günler geçirdiklerini dile getiren esnaf Cihat Ağaçe, “Bizim sorun ve sıkıntımız yılbaşından sonra kiralara yapılan fahiş artışlardır. Buradaki bütün esnaf bu konuda mağduriyet yaşıyor. Yılbaşından önce kiramız 2 bin liraydı, yılbaşından sonra 3 bin 500 liraya çıkarıldı. Yaklaşık yüzde 75 civarında bir zam yapıldı. Piyasalar durgun olduğu için çoğu arkadaşımız zaten kepenk kapatma noktasına gelmiş durumda. Çoğumuzun da bu kirayı ödeyecek imkânı yok. Devlet yetkililerinden bu duruma müdahale edip, bize bir çözüm yolu bulmalarını rica ediyoruz.” diye konuştu.

Habip Demir

“Kira artışlarına müdahale edilsin”

Kira artışına tepki gösteren bir diğer esnaf Habip Demir ise şunları söyledi:

“Burada 160 sanayi esnafı var ve en az 100 tanesi kiracıdır. 100 kiracıya danışılmadan, sadece mülk sahiplerine danışılarak kira fiyatlarını belirlemişler. Bu da yanlış bir şeydir. Şu anda zaten işlerimiz de durgun halde ve kiralarımızı ödemekte sıkıntı yaşıyoruz. Bu sıkıntımızda giderek büyümektedir. Esnafın sadece kira gideri yok, bunun elektriği, vergisi ve birçok gideri var. İş yeri kiralarına yüzde 35 zam yapılsa normal ama yüzde 75 zammı yanlış buluyoruz. Tek amacımız zam oranının her sene yüzde 35 ile sabitlenmesidir. Devletten isteğimiz kira artışlarını takip edip denetlemeleridir.”(İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.