Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerine ilk ders programı yapıldı

2021 yılında kurulan ve iki yılın sonunda bütün hazırlıklarını tamamlayarak ilk öğrencilerini alan Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinin derse başlaması vesilesiyle öğrencileri karşılamak amacıyla bir program düzenlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerine ilk ders programı yapıldı
Yayınlama: 26.09.2023
13
A+
A-

Programa Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Rektör Yardımcıları Ömer Bozkurt ve Serhat Harman, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları, Tıp Fakültesi Akademik Kadrosu, Mardin Artuklu Üniversitesi Yönetim ve Hocaları, Tıp Fakültesinin ilk öğrencileri ve aileleri katıldı.

Program Mardin, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Tıp Fakültesinin tanıtıldığı kısa filmlerle başladı. Tıp Fakültesinin Akademik Kadrosunun tanıtımı yapıldı.

Program, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın konuşmalarıyla devam etti.

“Mardin’in tıp rüyası gerçek oldu”

Hekimliğin yeryüzündeki en muhteşem ve gelişmiş varlık olan insanın sağlığını korumak ve bozulan sağlığını tedavi etmek için vesile olmak mesleği olduğunu söyleyen Rektör Özcoşar, çok kapsamlı bir bilgi edinip bu bilgiyi hikmetle yoğurduktan sonra sanata dönüştürerek mesleğini icra eden hekimlerin, tarih boyunca toplumda saygın bir konumda olduklarını ifade etti.

Rektör Özcoşar Sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıp Fakülteleri hem hekim yetiştirmek hem tıp alanında uzmanlık ve doktora eğitimi vermek, hem de hastaları tedavi etmek ihtiyaçlarının hepsini bir arada karşılayan önemli kurumlardır. Bütün bu görevleri yaparken bir taraftan da öğretim üyeleri aracılığıyla toplumun sosyal ve sağlıkla ilgili tüm sorunlarına çözümler ararlar. Bilimsel araştırmalar yaparlar. Sosyal çalışmalarda yer alırlar. Kızılay, Yeşilay gibi toplum yararına çalışan saygın kurumların hepsinin temelinde tıp fakültesi öğretim üyeleri yer almıştır. Mardin gibi kadim bir şehrin en öncelikli, gerekli, acil ve çok gecikmiş ihtiyaçlarının başında yukarıda saydığımız bütün fonksiyonları bir arada yerine getirecek bir tıp fakültesi kurulması geliyordu. Tıp Fakültesinin bu şehir için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle, azimle, gayretle ve fedakarlıkla çalışarak çok kısa bir sürede tıp fakültesinin kurulumunu, öğretim üyesi alımlarını, altyapı, laboratuvar, kütüphane, derslik, hastane benzeri tüm ihtiyaçlarını tamamladık. Tıp fakültesi öğrencisi ve uzmanlık için asistan alımlarını yaptık. Bu süreçte yanımızda yer alan tüm kurum, kuruluş, şahıslara ve fakültemizin kurucu ekibine teşekkür ederiz. Bugün Mardin’in bir rüyası gerçek oluyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinin eğitime başladığı bu tarihi günde sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Tüm öğrencilerimize ve ailelerine üniversitemize hoş geldiniz diyorum.”

Hep beraber farklı dinlerin, kültürlerin ve kimliklerin birlikte yaşadığı Mardin’imizde önemli bir bilimsel başlangıca şahitlik ettiklerini söyleyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici, yıllardır süren bir hazırlığın ve uzun süren çabaların bir sonucu olarak tıp fakültemizin ilk öğrencileri ile eğitime başladıklarını anlattı.

Hızlıca kuruluş sürecini tamamladıklarını ve kısa bir süre içinde uzmanlık eğitimi vermeye başladıklarını belirten Bilici, Türkiye’de belki de ilk defa bu denli kısa bir sürede, kendi binasında tıp eğitimi vermenin mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Mardin’in İlk Tıp Öğrencileri Önlük Giyme Heyecanını Yaşadı

Mardin Artuklu Üniversitesini tercih ederek kazanan ve kayıtlarını yapan 41 öğrenci beyaz önlüklerini Rektör ve Tıp Hocalarının elinden giydiler. Aileler, Mardin’in ilk Tıp Öğrencileri olan çocuklarının hocalarının elinden önlüklerini giymesini heyecan ve sevinçle izlediler.

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinin derse başlaması vesilesiyle hazırlanan salon programı Rektör, Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Akademik Kadrosu ve ilk Tıp Öğrencilerinin katılımıyla çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. (İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.