Mardinli yatırımcılar güneş enerjisinden faydalanmak için destek bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin ziyareti öncesinde Mardinli iş adamlarından ortak bir talep geldi. İş adamları Türkiye’nin enerji ihtiyacını, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için Mardin’e Organize Güneş Enerji Santralı (GES) Bölgesinin yapılmasını istedi.

Mardinli yatırımcılar güneş enerjisinden faydalanmak için destek bekliyor
Yayınlama: 17.12.2022
75
A+
A-

Dünya genelinde enerji ihtiyacı büyük oranda kömür, petrol ve doğal gaz gibi kaynaklardan karşılanıyor. Bu kaynaklar ise her yıl azalıyor. Fosil yakıtların tüketilmesi, çevre kirliliğine ve oluşturdukları sera etkisi de küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden oluyor. Desteklemelerin de etkisiyle her yıl büyüyen kurulu güç, 2015 yılında 249, 2016’da 833 megavata çıktı. En fazla artışın olduğu 2017’de ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 311’lik artışla 3 bin 421 megavata yükseldi.

Mardin’de GES yapmak için sırada bekleyen 100’ün üzerinde iş adamı uygun hazine arazisi bulamadığı ve yatırımlarını da askıya almamak için Mardin’e Türkiye’de bir ilk olacak Organize GES Bölgesinin yapılmasını istiyor.

“Kurulacak GES’le 4.7 milyar TL tasarruf sağlanacak”

Mardin’de kurulması düşünülen ve gerekli altyapı ile fizibilite çalışmaları yapılan GES Projesinin 10 bin dönüm üzerinde kurularak, yıllık bin 438.7 GWh elektrik üretilmesi hedefleniyor. Kurulacak GES’in Mardin ili için yıllık sağlayacağı fayda 4.7 milyar TL’lik tasarruf sağlayacakken GES üretiminin karbon emülsiyonu açısından da 21 bin 155 adet ağaç dikimi demektir.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hatip Çelik, “Türkiye ekonomisinin en büyük sorunlarından biri olan cari açığın sebebi fosil yakıt ithalatıdır. TÜİK ve Merkez Bankası verilerine göre Türkiye, 4 yıl arasında 219,8 milyar dolar cari açık verirken aynı dönemler içinde 213 milyar dolarlık enerji ithalatı gerçekleştirdi. Türkiye’nin elektrik üretimi için toplam 93 giga watt kurulu güce sahip. Bunun sadece 15 giga watt’ı güneş ve rüzgâr enerjisinden karşılanıyor. Türkiye, toplam elektrik ihtiyacının tamamını sadece güneşten bile karşılayabilir. Elektrik üretimimizin sadece yüzde 15’ini yenilebilir enerji kaynaklarından sağlayabiliyoruz. Oysaki Türkiye, toplam elektrik ihtiyacının tamamını sadece güneşten bile sağlayabilecek ışınıma sahip ender ülkelerden biridir. Bu kapasiteyi harekete geçirerek enerji ithalatı ve ona bağlı cari açık sorunumuzu çözebiliriz” şeklinde aktardı.

“İşsizlik oranını azaltacak”

Mardin ilinde kurulması planlanan 10 bin dönümlük arazi GES projesi için Mardin iline ait iklim verileri ve kurulacak GES sahası özellikleri ile bu sistemin avantajları hakkında bilgiler veren Çelik, “Bu proje ile Mardin’imizin kalkınmasına ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda fizibilite çalışması yapılmıştır. Bu çalışma birçok üst ölçekli ulusal plan ve strateji raporunda belirtilen amaç ve hedeflere de doğrudan katkı sunacaktır. Fizibilite çalışması neticesinde hayata geçirilecek yatırımın ilave istihdam kapasitesi oluşturması Mardin’de işsizlik oranının azaltılmasına katkı sağlayacaktır. İstihdama ek olarak bu gibi ilde öncü sayılabilecek yatırımlar ilin hem sanayisinin hem de genel olarak yatırımın ortamının ve işgücü piyasasının gelişimine katkıda bulunacaktır. Ayrıca proje, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan 2017 yılı illerin sosyo-ekonomik Gelişmişlik Endeksi çalışmasına göre 81 il arasında 74’üncü sırada yer alan Mardin’in imalat sanayi potansiyelini geliştirerek rekabet ve istihdam potansiyelinin artırılması ile nitelikli işgücünün yetişmesine de katkı sağlayacaktır.” dedi.

“Suyun buharlaşmasını önleyecek”

Çelik, GES OSB’nin yanında baraj havzasında da yer alabileceğini aktararak, “Normal GES yatırımlarına ek olarak baraj havzalarında Güney Kore’min başlattığı gibi GES yatırımları düşünülmelidir. Yenilenebilir enerji üretiminin arttırılması ve suyun buharlaşmasının azaltılması için Ilısu Barajında GES sistemi kurulmalıdır. Baraj suyu üzerine GES kurulması daha maliyetlidir ve dünyada yeni uygulanmaya başlasa da aşağıdaki avantajları beraberinde getirmektedir. Panellerin su yüzeyinde olması özellikle suyun buharlaşmasını engelleyerek su kaybının azaltılmasını sağlayacaktır. Genel kanının aksine çok sıcak hava fotovoltaik sistemlerde verimliliği düşürmektedir. Panellerin su üstünde kurulması suyun soğutma etkisinin kullanılarak panel verimliliğini arttıracaktır.” ifadelerini kullandı.

“Mardin güneşten faydalanamıyor”

Mardin’de farklı alanlarda birçok yatırıma imza atan iş adamı Mehmet Timurağaoğlu da devletin yenilenebilir enerji kullanımına verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederken bu santralleri kuracakları arazi bulamamaktan yakındı. Kendilerine tahsis edilen her hazine arazisinin önünde engeller çıktığına dikkat çekti.

Timurağaoğlu, “Türkiye’nin bölgeleri değerlendirildiğinde ülkemizde yıl bazında en fazla güneş alan bölge Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de güneş enerjisi üretiminde en verimli il ise Mardin’dir. Mardin, 3 bin 33 saat yıllık toplam güneşlenme süresi ve 1588 kWh/m2-yıllık ortalama güneş enerji miktarı ile Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir ildir. Bundan dolayı Mardin’de bu konuda mustarip olan iş adamları olarak Mardin’de GES ihtisaslı bir OSB’nin yapılmasını istiyoruz. GES’in hammaddesi Allah’tan olduğu için hiçbir gideri olmuyor. Ancak biz sanayicilerin en büyük gider kalemi yüzde 60 ile enerji faturasıdır. Bu güneş enerji santrallerinin devreye alınması ile maliyetler düşüreceği için ihracatta ta büyük bir atılım yapacağımıza inanıyorum.” şeklinde kaydetti.

“Tersine göçü başlatacak”

Gelecek dönemde ihracatçı firmaların rekabetçi olmaları için yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük önem taşıdığına işaret eden iş adamı Mehmet İleri ise şu ifadelere yer verdi:

“Mardin’de kurulacak GES OSB’si Mardin’in bu yatırım alanında orta ve uzun vadede marka olmasına, üretimde kalite ve sürdürülebilirliğin artmasını sağlayacak. Mardin’de daha sonraki dönemlerde yapılması muhtemel OSB’ler için referans yatırım örneği oluşturacak proje, ilde gelir düzeyinin üretime bağlı olarak artmasına, ilin göç vermesinin önüne geçilmesine, özel sektör yatırımlarının çoğalması ile üretim çeşitliliğinin sağlanmasına, bölgede gerçekleştirilen sanayi yatırımları için başarılı bir örnek ve model yaratılmasına, illerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralamasında (SEGE) Mardin 74. sıradan daha üst sıralara ulaşmasına katkı sağlayabilecek.”

İleri, GES OSB’sinin yanında Midyat ve Nusaybin ilçelerinde kurulması kararı alınan OSB’lerin de bir an önce hizmete girmesi gerektiğini söyledi. Nüfusu bir milyona dayanan Mardin’in hem Suriye hem de Irak’a sınır olması münasebetiyle Mardin’de sanayinin gelişmesi için mutlak surette bu OSB’lerin kurulması gerektiğini ve daha önce aktif olan serbest bölgenin de tekrar hayata geçirilmesini istedi. (İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.