Midyat’ta “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” etkinliği düzenlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes” projesi kapsamında, Mardin’in Midyat ilçesinde Ağaçlandırma Günü etkinliği düzenlendi.

Midyat’ta “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” etkinliği düzenlendi
Yayınlama: 12.11.2022
7
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılında alınan kararla, “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilen 11 Kasım’da, tüm Türkiye’de olduğu gibi Mardin’in Midyat ilçesinde de fidan dikimi etkinliği gerçekleştirilerek yaklaşık bin 500 fidan toprakla buluşturuldu.

Türkiye genelinde 1023 noktada “Türkiye Yüzyılına Nefes Olmak” sloganıyla eş zamanlı başlatılan fidan dikme programlarının Mardin ayağında 9 lokasyonda 23.700 fidan dikileceği belirtildi.

Midyat ilçesindeki  Fidan ekme etkinliği Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Adalet Orman’ında gerçekleştirildi. Etkinliğe Midyat İlçe Kaymakamı Ahmet Solmaz’ın yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Ziya Burak Gürgah , Midyat Belediye Başkan Vekili Hasan Özmen, MYO Müdürü Dr. Abdurrahim Kaplan, İlçe Emniyet Müdürü Orhan Koç, İlçe jandarma Komutanı Yüzbaşı Kalender Savaş Ünal, İlçe Müftüsü Ergün Bulunmaz, Midyat Turabdin ve Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, bazı siyasi parti ve STK temsilcileri, kurum daire amirleri,muhtarlar, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

https://youtube.com/watch?v=MRZfSlclZKw%3Fwmode%3Dtransparent%26jqoemcache%3Daw8gW

“Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz.”

Etkinlikte konuşma yapan Midyat İlçe Kaymakamı Ahmet Solmaz, “2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle ülkemizde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü olarak kutlanmaya başlandı. Bu etkinlik artık sınırlarımızı da aşarak 30’a yakın ülkede bugün itibarıyla kutlanmaya devam ediyor. Bu ülkemiz adına sevindirici bir durumdur. Bizim dinimiz, kültürümüz, örf ve adetimiz ağaçlandırmayı emrediyor.  Peygamber Efendimiz  (Sallallahü aleyhi vesellem) : “Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz.” Diye buyurmuştur. Takdir edersiniz ki arzını arttıramayacağımız tek şey topraktır. Toprağı her şeyi ile korumamız gerekiyor.  Mevcut zenginliğimiz olan tabiatı tüm samimiyetimizle korumalıyız. İşte bu faaliyetimiz hem kendimize hem de bizden sonra gelen nesillere birer nefes olacaktır. Bu programda emeği geçen ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“Ağaç dikmek kadar, dikilen ağaçları korumakta önemlidir”

Dikilen ağaçların korunmasına dikkati çeken Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Ziya Burak Gürgah, “Hiçbir canlı sonsuza kadar yaşamayacağı gibi, biz insanlarda bu dünyadan vaktimiz gelince ayrılıyoruz. Bizlere yüklenilen büyük sorumluluklardan biride bizden sonra gelen nesillere daha güzel ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmaktır. Böyle bir dünya bırakmanın tek unsuru ise ağaçtır. Ağaç ormandır, oksijendir, erozyondan korunma, başka canlıların yuvasını yapmak, çevreyi güzelleştirmek demektir. Bizler de bunu sağlamak için elimizden gelen katkıyı sağlamalıyız. Tabi ağaç dikmek kadar, dikilen ağaçları korumak ta bir hayli önem taşımaktadır. Ağaç dikmek için gösterdiğimiz çabayı, onları korumak için de göstermeliyiz. Geleceğe Nefes olma adına bizleri burada yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederim.” Diye konuştu.

Ağaçlandırma Günü programında   Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Çelik  ve Midyat Orman İşletme Şefi Veysi İş de ağacın önemine dikkati çeken birer konuşma yaptılar.
Konuşmaların ardından Midyat ilçe  Müftüsü Ergün Bulunmaz tarafından  dua edildi. Daha sonra etkinliğe katılanların hepsi fidan ekimi yaptılar. Adalet ormanında yaklaşık 1500  fidan dikildi.

Dernek olarak Fidan dikme programına katıldıklarını belirten Midyat Turabdin Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı  Süleyman İş, “Midyat Turabdin Gazeteciler ve Yazarlar Derneği olarak Mili Ağaçlandırma Günü dolayısıyla ağaç dikmek için geldik. Bir ağaç dikip 17 kişiye nefes olmaya geldik. Bu etkinlikler ülkemizin ormanlarının gelişmesi adına güzel projelerdir. Bu tür projelerini devamını istiyoruz. Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Etkinliğe engelli üyeleriyle birlikte  katıldıklarını belirten Midyat Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kadri Baran, “11 Kasım Ağaçlandırma Günü nedeniyle engelli kardeşlerimizle nefes olmak için ağaç dikmeye geldik. Çok güzel bir duygu herkese tavsiye ederim. Bir ağaç 17 nefestir. Her zaman ağaç dikmeye gelelim. Özellikle gençlerin gelmesini istiyoruz. Ağaç dikmek için hiçbir engel tanımıyoruz.” Diye konuştu.

Program, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu. (İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.