MÜSİAD Batman Şube Başkanı İraz, asgari ücret artışını değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Batman Şube Başkanı Alaaddin İraz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücretle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

MÜSİAD Batman Şube Başkanı İraz, asgari ücret artışını değerlendirdi
Yayınlama: 26.12.2022
12
A+
A-

İraz, açıklamasında yalnızca asgari ücretin belirlenme süreçlerinde veya yüksek enflasyon dönemlerinde değil, her türlü koşul altında, tek bir çalışanının bile alın teri ve emeğinin zayi edilmemesinin elzem olduğunu savunduklarını söyledi.

2023 yılına ilişkin yeni asgari ücretin, başta çalışanlar ve işverenler olmak üzere ekonominin bütün aktörleri için hayırlara vesile olmasını dilediklerini belirten İraz, “Ekonomi yönetimince alınan sıkı tedbirlerin yanı sıra baz etkisiyle kasım ayında gevşeme sürecine giren enflasyonun, 2023 yılı itibariyle çok daha makul seviyelere gerileyeceğini öngörüyoruz. Böylece 2023 yılı çalışanlarımızın alım gücünün enflasyon karşısında zayıfladığı bir dönem değil; kısa vadede yüksek faiz yükünden kurtulduğumuz, orta ve uzun vadede ise enflasyonun adım adım düştüğü bir yıl olacaktır.” dedi.

Açıklamasının devamında İraz, “Bununla birlikte; elbette ücret artışlarının işverene getireceği ilave yüklerin hafifletilmesi adına destek ve teşviklerin artırılmasını temenni ediyoruz. Zira işverene sağlanacak olan teşvik ve destekler, ücret artışlarıyla birlikte ciddi bir yükün altına girecek olan işverenlerimiz için kritik önemdedir. Sanayi sektörü kapsamında asgari ücretli çalışanlar için ilave pozitif ayrıcalık sağlanmasının imalata yönelik istihdamımızın ve üretim kapasitemizin artırılması adına önemli bir adım olacağını ve bölgesel farklılıkları yansıtma noktasında yetersiz kalan mevcut ulusal asgari ücret uygulamasına alternatif olarak bölgesel asgari ücret uygulaması fikrinin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini de yineliyoruz.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.