‘Ombudsman Diyarbakırlılarla Buluşuyor’ Programı Gerçekleştirildi

‘Ombudsman Diyarbakırlılarla Buluşuyor’ Programı Gerçekleştirildi
Yayınlama: 05.11.2022
21
A+
A-

Haklarının Korunması ve Tanıtımında Kamu Denetçiliği Kurumunun Rolünün Güçlendirilmesi İçin Teknik Destek Projesi’ kapsamında düzenlenen ‘Ombudsman Diyarbakırlılarla Buluşuyor’ programı The Green Park Hotel’de gerçekleştirildi.

Programa Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, il protokolü üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, denetçiler ve muhtarlar ile çok sayıda davetli katıldı.

Vali Ali İhsan Su, programda yaptığı konuşmasında Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)’nun, vatandaşlar ile idare arasında çok ciddi bir köprü görevini gördüğünü söyledi.

Kurumun, vatandaşların idare ile ilgili sorunlarında, devlet hizmetleriyle ilgili çalışmalarında vatandaşın memnuniyetini artırma konusunda çok ciddi bir görevi icra ettiğini belirten Vali Ali İhsan Su, KDK’nın idareyi denetleyen bir yönü olduğuna da vurgu yaparak ülkemizde insan hakları alanında faaliyet gösteren önemli bir kurum olduğunun altını çizdi.

Diyarbakır’ın sanayisiyle, tarımıyla, hayvancılığı ve turizmiyle çok büyük mesafe aldığını söyleyen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise “Umut ediyorum ki bir 5 sene sonra, 10 sene sonra bambaşka bir Diyarbakır daha olacak. Bölgenin parlayan yıldızı olacak. Diyarbakır’da bu enerjiyi, bu potansiyeli ve bu heyecanı görüyorum.” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu Türkiye’nin en yeni, en genç kurumlarından biri olduğunu belirten Malkoç; “2012 yılında 6328 sayılı kanun çıkmış ve 2013 yılından beri çalışıyoruz. Kuruluş felsefesi, amacı, gayesi şu: İdareyle vatandaş arasında bir sorun çıktığında, problem olduğunda mahkemesiz çözüm olsun. Yani Kamu Denetçiliği Kurumu dünyadaki yaygın adıyla ombudsmanlık, idareyle vatandaş arasında bir hakem, bir arabulucu kuruluş. Aynı zamanda da halkın avukatı. Üç tane özellik vardır adalete ulaşmada; bir, kolay başvuru. İki, ucuz veya bedava olması. Üç, kararın kısa sürede çıkması. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde işte bu üç görevi kanunda bize sorumluluk olarak vermiş.”

KDK’yı Diyarbakır’a tanıtmak, Diyarbakırlıların dertlerini, sorunlarını not etmek ve raporlaştırmak amacıyla Diyarbakarı’da bulunduklarını söyleyen Malkoç; “Biz raporlarımızı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne veriyoruz. Çünkü bizi Türkiye Büyük Millet Meclisi seçiyor. Hiyerarşik olarak herhangi bir bağlılığımız yok. Bağımsız olmamızın gereği, tarafsız olmamızın gereği bu. Raporlarımızın bir örneğini de icranın başı, devletin başı olduğu için Sayın Cumhurbaşkanı’mıza iletiyoruz. İnanıyorum ki Diyarbakır bir problemle karşılaştığında belediyede, genel yönetimde, müdürlüklerde, kaymakamlıklarda herhangi bir sorunla karşılaştığında bundan sonra mahkemeye gitmeden önce Kamu Denetçiliği Kurumu’na gelecek. Dostane çözüm yoluyla, arabuluculukla, hakemlikle, mahkemesiz sorunları çözmüş olacak. Mahkeme yolu her zaman açık ve serbest.” dedi.

Program, katılımcıların görüş ve sorunlarının dinlenmesiyle devam etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.