Rusya’da Darbe Girişimi: “Paralı Asker Grubu Wagner, Orduya Başkaldırdı”

Rusya’da Darbe Girişimi: “Paralı Asker Grubu Wagner, Orduya Başkaldırdı”
Yayınlama: 24.06.2023
31
A+
A-

Rus paralı asker grubu Wagner ile Rus Savunma Bakanlığı arasında çıkan arbede sürüyor. Federal Güvenlik Ajansı, Wagner savaşçılarından liderleri Prigojin’i tutuklamasını istedi

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin, Rus ordusunun liderlerini grubun kamplarını vurma emri verdiğini ve Rus ordusunun Wagner’in kamplarına saldırı düzenlediğini ileri sürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı’na karşı aylarca açıklamalarda bulunan Wagner lideri, Rusya ordusunun liderlerine karşı alışılmışın dışında bir açıklama yaparak onları “durduracağını” söyledi ve Rus vatandaşlarından sakin kalmasını istedi.

“PUTİN GELİŞMELERDEN HABERDAR”

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “gelişmelerden haberdar olduğunu” söyledi ve “gerekli tüm önlemlerin alınacağını” vurguladı. Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlaması ve karşılık vermekle tehdit etmesinin ardından ülkenin Federal Güvenlik Servisi (FSB) “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açtı.

“BU ÜLKENİN ORDUSUNUN GETİRDİĞİ KÖTÜLÜK DURDURULMAK ZORUNDA”

Sözcüleri tarafından yayınlanan ses kaydında Prigojin, “Savunma Bakanlığı’na taviz vermeye hazırdık, silahlarımızı bırakacaktık. Bugün verilen sözlerin bozulduğunu görüyoruz. Kamplarımıza füze saldırıları yaptılar” dedi. 

Prigojin, “Wagner’in komutanlar konseyi bir karar verdi. Bu ülkenin ordusunun getirdiği kötülük durdurulmak zorunda” dedi ve Ruslara karşı “kendilerine direnmeme” çağrısı yaptı. Wagner lideri, “Biz 25 bin kişiyiz, ve bu ülkede neden tamamıyla kanun tanımazlık olduğuna bir bakacağız” dedi.

“EYLEMLERİMİZ ORDUYA ENGEL DEĞİL. RUS ASKERLERİNİN BİRÇOĞU BİZİ DESTEKLİYOR”

Wagner’in buna karşılık vereceğini vurgulayan Prigojin, şu şekilde devam etti: “Wagner konseyi karar aldı. Ülkemizin askeri yönetiminin yaptığı kötülüğün durdurulması gerekiyor. Bugün adamlarımızı öldüren ve 10 binlerce Rus askerin ölümüne neden olanlar cezalandırılacak. Herkesi buna karşı koymamaya çağırıyorum. Karşımıza çıkanı tehdit olarak kabul edeceğiz ve anında yok edeceğiz. Yolumuzu kesmeye çalışmayın. Başlattığımızı sonlandırdıktan sonra tekrar cepheye döneceğiz ve ülkemizi korumaya devam edeceğiz. Askerlerimizi öldürenleri yok edeceğiz ve adaleti sağlayacağız. 25 bin insanımız var ve ülkedeki kaosu çözmeye gidiyoruz. 25 bin kişilik taktik ve stratejik gücümüz bekliyor. Herkesi bize katılmaya davet ediyorum. Bu bir askeri darbe değil. Bu adalet harekatıdır. Eylemlerimiz orduya engel değil. Rus askerlerinin birçoğu bizi destekliyor. Bize destek mesajları gönderiyor.”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun “Wagner’i yok etmek amacıyla operasyon düzenlemek için Rostov bölgesine geldiğini ve topçu birlikleri ile hava kuvvetlerini bunun için kullandığını” savunan Prigojin, bölgede savaşta ölen 2 binden fazla Rus askerinin cesetlerinin bulunduğunu ve kayıplarının gizlendiğini öne sürdü.

“PRİGOJİN’İN AÇIKLAMALARI GERÇEKLİKLE UYUŞMUYOR”

“Biz darbe yapmıyoruz” diyen Prigojin, “Bir adalet yürüyüşü yapıyoruz. Hamlelerimiz sıradan Rus askerlerini tehlikeye atmıyor” ifadelerini kullandı. Rusya Savunma Bakanlığı, “Prigojin’in açıklamaları gerçeklikle uyuşmuyor” dedi. Vyorsyka’nın haberine göre cuma günü Wagner üyeleri yakınlarını arayıp Prigojin’in açıklamalarından önce kendilerine veda etti.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI SALDIRIYI YALANLADI

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise Wagner’in kamplarına dair sosyal medyada yer alan görüntülerin “sahte” ve “provakasyon” olduğu belirtildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e olayla ilgili bilgi verildiğini ve bu konuda gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

FSB DEVREYE GİRDİ

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesinden yapılan açıklamada ise Prigojin’in açıklamalarının gerçek olmadığı kaydedilerek, “FSB silahlı isyan çağrısında bulunulmasına karşı ceza davası açtı. Gayrimeşru eylemlere derhal son verilmesini talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

RUS GÜVENLİK SERVİSİ, WAGNER ÜYELERİNE “PRİGOJİN’İ YAKALAYIN” ÇAĞRISI YAPTI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rus güvenlik şirketi Wagner üyelerine, şirketin kurucusu Yevgeniy Prigojin’in yakalanması çağrısında bulundu. FSB’den yapılan açıklamada, Prigojin’in açıklamaları ve eylemlerinin “silahlı bir iç çatışmanın başlatılması için çağrı” olduğu bildirdi. Prigojin’in açıklamaları nedeniyle ceza davası açıldığı hatırlatılan açıklamada, “Wagner’i savaşçılarını hata yapmamaya, Prigojin’in suç içerikli emirlerine uymamaya ve yakalamaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Rusya Başsavcılığından yapılan açıklamada ise “Prigojin’in Rusya’da silahlı isyan düzenleme yönündeki eylemlerine ilişkin başlatılan soruşturma yasal ve doğrudur. Eylemleri değerlendirilecek.” ifadelerine yer verildi.

MOSKOVA’DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Rus devleti ile güvenlik şirketi Wagner arasındaki kriz nedeniyle Moskova’da güvenlik önlemleri artırıldı. Rus basınında çıkan haberlere göre, Moskova’daki önemli tesisler, devlet kurumları ve ulaşım altyapı tesislerinin tamamı güçlü koruma altına alındı. Sosyal medyada, Moskova caddelerinde askeri araçların varlığına ilişkin görüntüler paylaşılıyor. Wagner’in kurucusu Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlamış ve karşılık vermekle tehdit etmişti. Bu durum üzerine FSB “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise Wagner’in kamplarına saldırı düzenlediği yönündeki iddialar yalanlanmıştı. Bu durum üzerine Moskova’da güvenlik önlemleri artırılmıştı. Rus komutanlar, Rus güvenlik şirketi Wagner’e “durma” çağrısında bulundu. Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden sorumlu komutanı Sergey Surovikin, sosyal medyadan görüntülü mesaj yayınladı. Wagner’i durmaya çağıran Surovikin, “Birlikte çok zor bir yoldan geçtik. Birlikte savaştık, riskler yaşadık, kayıplar verdik, zaferler kazandık. Aynı kandan askerleriz. Durmaya çağırıyorum. Düşmanımız iç siyaset durumunun kötüleşmesini bekliyor. Düşmanın eline koz vermemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Rus Korgenerali Vladimir Alekseyev de “Niyetiniz ne olursa olsun, yaptıklarınız ülke ve devlet başkanının arkasından bıçak saplamaktır. Rusya ve Silahlı Kuvvetlerinin imajına bundan daha büyük bir darbe olamaz. Böyle bir provokasyonu ancak ülkeye düşman olan yapabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“KİEV YÖNETİMİ, PRİGOJİN’İN KIŞKIRTICI EYLEMLERİNİ KULLANIYOR”

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise “Kiev yönetimi, Prigojin’in durumu bozma yönündeki kışkırtıcı eylemlerini kullanarak, Bahmut yönünde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı 35. Deniz Tugayı ve 36. Mekanize Tugayı’nı saldırı operasyon başlatmak için konuşlandırıyor.” ifadelerine yer verildi.

Rus Savunma Bakanı Şoygu’ya meydan okuyan Wagner’in kurucusu Prigojin, silahlı grubunun Ukrayna’dan sınırı geçerek Rusya topraklarına girdiğini öne sürdü. Wagner’in kurucusu Prigojin: (Rus) Savunma Bakanlığının bizi önlemek için gönderdiği askerler yolumuzdan çekilsin. Yolumuza çıkan herkesi yok edeceğiz. Sonuna kadar gideceğiz.

“PRİGOJİN, SİLAHLI GRUBUNUN UKRAYNA’DAN SINIRI GEÇEREK RUSYA TOPRAKLARINA GİRDİĞİNİ İDDİA ETTİ”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya meydan okuyan Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, silahlı grubunun Ukrayna’dan sınırı geçerek Rusya topraklarına girdiğini öne sürdü.

Telegram kanallarında paylaşılan Prigojin’e ait olduğu belirtilen ses kaydında, şu ifadeler yer aldı; “Şu anda sınırı her yerde geçtik. Sınır güçleri savaşçılarımızı kucakladı. Şu anda Rostov’a giriyoruz. Savunma Bakanlığının bizi önlemek için gönderdiği askerler yolumuzdan çekilin. Çocuklarla savaşmıyoruz. (Rus) Savunma Bakanlığının bizi önlemek için gönderdiği askerler yolumuzdan çekilsin. Çocukları öldürmüyoruz. Çocukları eğitmeden cepheye atarak öldüren Şoygu. Yolumuza çıkan herkesi yok edeceğiz. Sonuna kadar gideceğiz.”

Ayrıca yayılan kayıtlarda, şu sözler kullanıldı; “(Rus) Genelkurmay Başkanı, uçakları havalandırma ve sivillerin arabaları ve tırlar arasında giden konvoyumuza ateş açma talimatı verdi. Onun için kimi öldüreceği önemsiz. Onlar 1,5 yıldan fazla düşmanı öldürmenin yerine kendi sivillerini öldürüyor. Suç içerikli eylemleri yerine gitmekten vazgeçen pilotlara teşekkür ediyorum.”

“RUSYA’DA DARBE GİRİŞİMİ”

T24 yazarı Hakan Aksay, gelişmeleri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi. Gerilimi “Rusya’da darbe girişimi” olarak nitelendiren Aksay, soruşturma başlatıldığını duyurdu. Aksay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Rusya’da darbe girişimi. Putin’in bugüne kadar kuşkulu yöntemlerle gelişip güçlenmesine göz yumduğu paralı Wagner birliklerinin sahibi Prigojin, sadece Savunma Bakanı Şoygu’ya değil, “ülkedeki karışıklığa karşı da” 25 bin silahlı gençle harekete geçtiğini duyurdu

Kremlin sözcüsü Peskov, Başkan Putin’in her şeyden haberdar olduğunu ve gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Rus haberalma örgütü FSB Prigojin’in açıklamasıyla ilgili “darbe girişimi” iddiasıyla soruşturma başlattı.” (GazeteEmek)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.