“Sağlık Çalışanları Bir Günlük İş Bırakacak”

“Sağlık Çalışanları Bir Günlük İş Bırakacak”
Yayınlama: 07.07.2023
91
A+
A-

Türkiye’de sağlık çalışanları bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

(ÖZEL HABER: SEYFETTİN EKEN)

Anadolu Sağlık-Sen, Hep-Sen, Genel Sağlık İş, Hürriyet Sağlık-Sen, Hürriyetçi Sağlık-Sen, Demokratik Sağlık-Sen, Sağlıkçı Birliği vb. sağlık iş kolundaki sendikaların mensupları yarın Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Yapılacak iş bırakma eyleminin nedeni olarak açıklanan zam oranlarının tatmin edici olmaması, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları ile sağlık çalışanları arasındaki ücret adaletsizliği olduğu belirtildi.  

Anadolu Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet İhsan Acun, iş bırakma eylemiyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “TÜİK’in gerçek verilerden uzak, şeffaf olmayan Haziran ayı enflasyon oranı sonrasında açıklanan %17.55 zam ve 8077 TL’lik seyyanen zammın en düşük memur maaşını 22 bin TL seviyesine çıkardığı herkesin malumudur.  Bu zammın bekâr memur için bile büyükşehirlerde insanca yaşamasını temin edecek bir ücret olmadığını yetkililere duyuruyoruz. 8077 TL seyyanen zammın taban aylık olarak değil de ilave ek ödeme şeklinde yapılması nedeniyle emekli maaşlarına yansıtılmayarak maaşlar arasında uçurum oluşturulması seyyanen zammın kurnazca hesaplamalar ile 15 Temmuz itibari ile yansıtılmış olması, yaşanan ekonomik sıkıntıların memurların alım gücünü her geçen gün düşürmesi ve yoksullaştırması, memurun yoksulluk sınırının altında ücrete mahkûm edilmesinin asla kabul edilmeyeceğini deklare ediyoruz. Yoksulluk sınırın 33 bin 500 TL olduğu ülkemizde, en düşük memur maaşının 22 bin TL olması,  Memurların Aile, Çocuk ve Giyim Yardımlarının komik seviyede olması, ikramiye ve tediyeden yoksun bırakılması,  işçilere oranla bir çok sosyal haktan geride bırakılması, enflasyon farklarının her ay yansıtılmaması gibi hususlar görmezden gelinmektedir. 2023 Temmuz ayı memur maaş zamlarının ortaya koyduğu eşitsizliğe ve adaletsizliğe dikkat çekerek farkındalık oluşturmak ve halen TBMM’ne sunulan Torba Yasa da görüşülecek olan memur maaş zamlarının geri çekilerek yeniden düzenlenmesi talebiyle; Acil Servis, Acil Ameliyathaneler, 112 Acil İstasyonlar, Yoğun Bakım Üniteleri hariç olmak üzere, Anadolu Sağlık-sen Genel Merkezi tarafından tüm üyelerle birlikte 7 Temmuz 2023 Cuma günü 1 (bir) gün iş bırakma eylemi yapılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.