“Türkiye’de İlk, Dünyada 6. Sırada”

“Türkiye’de İlk, Dünyada 6. Sırada”
Yayınlama: 01.12.2022
28
A+
A-

Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Rümeyla Advan

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Advan, yaptığı açıklamada Beyazay Derneği’nin 1-4 Aralık tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye Beyazay Derneği ve Darülaceze Başkanlığı yönetiminde, 10 Bakanlık, TOBB ve KOSGEB destekleriyle The İstanbul Expo tarafından düzenlenen “Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi’nin bu yıl 12. kez gerçekleştirileceğini söyledi.

Advan, 1-4 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuarın Türkiye’de ilk, dünyada ise 6. fuar olma özelliğini taşıdığını belirtti.

Advan; “Ulusal ve uluslararası birçok etkinliğin de yer aldığı fuarımızda bakanlıklarımız, belediyelerimiz, valiliklerimiz, üniversitelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, STK’larımız ve engellilik alanında hizmet sunan özel sektör kuruluşları yer alacak. İfade edilen kurum, kuruluş ve özel sektör temsilcileri, katılımcılara hem sundukları hizmetleri anlatma imkânı bulacak hem de engellilik alanındaki teknolojik gelişmeleri aktarma fırsatı bulacaklar. Programın ilk günü, The İstanbul Expo Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İbil, Beyazay Genel Başkanı Lokman Ayva ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık hanımefendinin açılış konuşmalarıyla başlayacak ve sonrasında ise katılımcılar, “Bakım ve Rehabilitasyon” ve “Satın Alma Detay ve Kriterleri” başlıklarında iki ayrı panelde alanlarında uzman kişileri ve akademisyenleri dinleme fırsatı bulacak. Programın ikinci günü (2 Aralık Cuma), Genel Başkanımız Lokman Ayva’nın da başrolünü fiziksel engelli ve işitme engelli iki kişiyle paylaştığı “Maceraya Engel Yok” adlı belgeselin Gala’sı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımlarıyla izleyiciyle buluşacak. TRT Belgesel ve ETKA Ajans işbirliğinde çekimleri yapılan belgeselimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise TRT Belgesel ekranlarından seyirciye ulaşacak. Görme, bedensel ve işitme engelli 3 başrolün birlikte maceraya meydan okuduğu belgeselimiz, içerik açısından işaret dili tercümanına ihtiyaç duymadan işitme engelli vatandaşlarımızın anlayabileceği düzeyde ve aynı zamanda görme engelli vatandaşlarımız da tasvire ihtiyaç duymadan anlayabilecekleri şekilde hazırlanmıştır. Bu hususlar itibariyle belgeselimiz ülkemizde ve dünyada benzersiz bir belgesel olma özelliğine sahiptir.

Programın devamında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, hem fuar ile ilgili konuşmalarını yapacak hem de “Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı”nı tüm kamuoyuna ilan edeceklerdir. Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında büyük öneme sahip Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’nın, Beyazay’ın organizasyonunda deklare ediliyor olmasının Beyazay ailesi olarak haklı gururunu yaşıyoruz. Sunumlar, paneller, söyleşiler, video gösterimleri, konser ve daha birçok etkinliğin gerçekleştirileceği fuarımıza tüm halkımız davetlidir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.