“Ülkemizde Her Gün 4 Milyon Öğrenci Okula Aç Gidiyor”

“Ülkemizde Her Gün 4 Milyon Öğrenci Okula Aç Gidiyor”
Yayınlama: 11.11.2022
16
A+
A-

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, muhalefet partilerinin teklifiyle okullarda öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek verilmesi teklifinin iktidar tarafından reddedilmesi üzerine tepki açıklaması yaptı.

Son yıllarda kötü ekonomi yönetiminin bir sonucu olarak yaşanan enflasyon ile birlikte gıda fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar, bu ülkenin yoksul ve güvencesiz kesimleri için sağlıklı beslenememe durumunu da beraberinde getirdiğini belirten DEVA Partililer, bu ekonomik çöküşten kaynaklı yaşanan sorunlardan öncelikli olarak çocukların etkilendiğini belirtti.  

“4 ÇOCUKTAN BİRİ OKULA AÇ GİDİYOR”

DEVA Partisi adına yapılan basın açıklamasını İl Gençlik Politikaları Başkanı Yücel Karadaş okudu. Karadaş, yaptığı açıklamada; “Milyonlarca aile, derinleşen ekonomik kriz sonucu derin yoksulluk ve yoksunluk içinde yaşamakta ve çocuğuna yeterli, sağlıklı hatta asgari beslenme olanaklarını sağlayamaz duruma gelmiştir. Ülkemizde 2021-2022 yılı istatistiklerine göre okul öncesi, ilköğretim ve liseye kayıtlı yaklaşık 16 milyon öğrenci bulunmaktadır. Eğitim örgütlerinin en son açıkladıkları veriye göre, ülkemizde her 4 çocuktan biri okula aç gidiyor. Bu da demek oluyor ki 4 Milyon öğrencimiz her gün okula aç bir şekilde gidip geliyor” dedi.

“MECLİS LOKANTASINDA KUZU ŞİŞ 22 TL, OKULDA TOST 20 TL”

Bugün devlet okullarında tek kaşarlı tostun 20 liraya satıldığını aktaran Karadaş; “Öğle yemeği ücreti ise bu yıl yüzde 100 zamla günlük 40 TL’ye çıkmıştır. Öğrenciler artık tost bile alamaz hale gelmiştir. Binlerce anne, çocukların beslenme çantalarına bir şey koyamaz duruma gelmiştir.

Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülürken muhalefet partileri okullarda bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için ek bütçe önerisi sunmuş, teklifte okul öncesi eğitime giden çocuklar da dahil olmak üzere eğitim kurumlarında bulunan tüm çocukların sağlıklı gelişiminin sağlanması ve nitelikli eğitim alabilmeleri için kahvaltı-ara öğün-öğle yemeği şeklinde temel gıdaların ücretsiz bir şekilde verilmesi teklif edilmiştir.  Ancak ve ne yazık ki bu hayati teklif, Meclis lokantasında 22 TL’ye kuzu şiş yiyen iktidar ve ortaklarının milletvekillerince reddedildi. Bir çocuğun doğduğu andan itibaren güvenli ve sağlıklı çevreye, gıdaya, suya ve gelişimi için önemli diğer ihtiyaçlara erişememesi onun tüm hayatını etkilemekte ve gelecek hayatı için onarılamaz sorunlara sebep olmaktadır” diye konuştu.

“YETERSİZ BESLENME ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ DE ETKİLİYOR”

Çocuklarımızın sağlıklı bir hayat yaşayabilmelerini sağlamanın devletin asli görevi olduğunu belirten Karadaş; “Çünkü beslenme; çocukların sağlığının, başarısının ve mutluluğunun ön şartıdır. Yetersiz beslenme çocuklarımızı ve aileleri etkilediği kadar ülkemizin geleceğini de etkilemektedir. Bu nedenle; hiçbir çocuğumuzun sınıfına karnı aç girmemesi tüm çocuklarımızın sağlıklı ve ücretsiz beslenme hakkına sahip olması sosyal devletin sorumluluğudur. Yetersiz beslenme okuldan yeteri kadar faydalanamama, akademik başarısızlık, okulun erken terki ve çocuk işçiliği, çocuk yoksulluğu, ileri yaşlarda ortaya çıkacak kronik sağlık sorunları gibi sadece bugünü değil geleceklerini de etkileyecek çok boyutlu sonuçlara ve eşitsizliklere yol açmaktadır. Bizler, Diyarbakır DEVA Partisi olarak bu ülkenin onurlu ve haysiyetli yurttaşları için ülkenin geleceğine ve umuduna gölge düşüren bu durumun bir an önce sona erdirilmesi için yetkilileri sorumluluk almaya davet ediyoruz. Ve buradan bir kere daha sesimizi ve sözümüzü yükseltiyoruz: Beslenme temel bir insan hakkıdır! Çocuklarımız için öğrencilerimiz için bu hak devlet tarafından yerine getirilene kadar mücadelemizi sürdürecek, bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.