YAŞAMIN HER ALANINDA   KALİTE

YAŞAMIN HER ALANINDA   KALİTE
Yayınlama: 23.01.2023
24
A+
A-

Kalitenin çok fazla tanımları yapılmıstır. kalitenin tanımlarına bakıldığında aslında ana fikir aynıdır.işte kalitenin birkaç tanımı:

Kalite “ Bir ürünün veya hizmetin, belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan, özelliklerin toplamı.” Değer olarak, ürünün teknik özelliklerine uyması olarak, ihtiyaçlara uygunluk olarak, kullanıma uygunluk “ Bir işin genel standartları içinde en iyi işçilik durumunun devreye sokulması olarak bilinmektedir. 

Kalite Yönetim Sistemi ilkeleri nelerdir?

  • Müşteri Odaklılık.
  • Liderlik.
  • Çalışanların Katılımının Sağlanması
  • Proses Yaklaşımı
  • Yönetime Sistemsel Yaklaşım.
  • Sürekli İyileştirme.
  • Karar Verme İşleminde Gerçekçi Yaklaşım.
  • İki Yönlü Fayda Oluşturmaya Yönelik Tedarikçi İlişkileri.

Kalite birçok bireyin yaşamının daha kolaylaştırdığıda bilinmektedir. Bu nedenle kalite konfor getiren bir özellik olarak bilindiğinden hayatı bir miktar kolaylaştırıyor. Hayatın kolaylaştırması için  gerekli bazı süreçler bulunuyor. Kalite yönetiminin genel süreci dört unsura indirgenir: Planlama, güvence, kontrol ve sürekli gelişim. Bu dört unsur  iş ortamında sağlandıktan sonra insanın karekterinede yansır ve kaliteli insan kavramı ortaya çıkar. Beklentilerin kalitesi, eylemimizin kalitesini belirler. – Andre Godin     Kaliteli insan kavramından kast edilenler:

Kalite, psikolojik yaptırımlara  ve sosyal çevreye  karşı kendin olarak yol alabilmek, kendinle barışık olup özüne sahip çıkmaktır. İstikrar ve bilinçtir, kişilere göre değişkenlik göstermeyen erdemli davranış biçimidir.

Kaliteli insanın dürüst,  güzel ahlaklı, anlayışlı olduğu, empati kurabildiği, hayatına ve çevresine pozitif katkı sağlayabildiği ve daha birçok olumlu özellileri barındırır.”Kaliteli insan işiyle, boş insan kişiyle uğraşır  .” ifadesiyle kalite yönetim sürecinin kişilik gelişimi sürecinde ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Kalite kendini sürekli olarak geliştirmeye devam etmektir, hayata sürekli olarak keşfetmek isteyen gözlerle bakarken diğer insanlarla olan ilişkilerini saygı üzerine kurmaktır, faydalı olmak için çalışır, kişiler ile uğraşmaz olayları ve ideolojileri sorgular. Sevgi, saygı, vicdan, paylaşmak, empati duygusu yüksektir. Kısacası “Kalite yarışında bitiş çizgisi yoktur.” İfadesini desteklemektedir. – David T.Kalite yönetiminin genel süreçleri de  sağlıklı yaşamı bizlere sunmaktadır.Sağlıklı yaşam için kaliteli yaşam gereklidir.Kalite bir yaşam tarzıdır. Yaptırılan, yapılan, verilen maddi ve manevi değere eş bir bütündür, niteliği üstün olandır. Kalite kişinin ruhunda olmalıdır ki insana dair kişilik davranışları da anlamını bulsun, insan olmanın gerekliliklerini yerine getirebilsin.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.